Apple’ın yeni ABD veri merkezi Iowa’da kurulacak


Apple iMessage, Siri, App Store ve diğer Apple hizmetlerini kullanan Kuzey Amerikalılara daha iyi hizmet sunmak için Waukee, Iowa’da 31.161 metrekare büyüklüğünde, teknoloji harikası bir veri merkezi kurmayı planladığını duyurdu. Des Moines’in Dışında Kurulacak Tesis Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiyle Çalışacak.

 Tüm Apple veri merkezlerinde olduğu gibi yeni tesis de ilk günden itibaren tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacak.
Apple’ın 1,3 milyar ABD Doları tutarındaki yatırımı, Des Moines bölgesinde inşaat ve operasyon alanında 550’den fazla iş olanağı yaratacak. Şirket ayrıca, Waukee çevresinde toplumsal kalkınma ve altyapı için ayrılan İmar Fonu’na 100 milyon ABD Doları katkıda bulunacak.
“Apple’da her zaman müşterilerimize daha iyi deneyimler sunmanın yollarını arıyoruz. Tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan, Iowa’daki yeni veri merkezimiz, Kuzey Amerika’da Siri, iMessage, Apple Music ve diğer Apple hizmetlerini kullanan milyonlarca kişiye hizmet sunulmasına yardımcı olacak,” diyen Apple CEO’su Tim Cook sözlerini şöyle sürdürdü: “Apple, 50 eyaletin tamamında 2 milyon kişiye iş olanağı sunuyor ve bugün yaptığımız yatırımın Iowa’da zaten desteklediğimiz 10.000’den fazla iş olanağına katkıda bulunarak topluma daha geniş ekonomik fırsatlar sunacağı için gurur duyuyoruz.”
Waukee Belediyesi tarafından kurulacak ve yönetilecek yeni İmar Fonu parklar, kütüphaneler, dinlenme alanları gibi toplumsal projelerin geliştirilmesinin yanı sıra altyapı ihtiyaçlarını da destekleyecek. Sera, oyun alanı, balıkçı iskelesi, lise ve halk için spor etkinlik alanlarına sahip Waukee Gençlik Spor Kampüsü’nün inşaatı fonun destekleyeceği ilk proje olacak.
Apple yerel iş ortaklarıyla birlikte veri merkezine güç sağlamak için rüzgar ve diğer kaynaklardan elde edilen yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapacak. Apple, dünya genelindeki tüm operasyonlarında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmak için çalışmalar yürütüyor ve bu hedefine ABD’nin yanı sıra 23 ülkede ulaştı.
“Apple’ın teknolojik olarak bugüne kadarki en gelişmiş veri merkezini kurmak için Iowa’yı seçmesinden onur duyuyoruz,” diyen Iowa Valisi Kim Reynolds sözlerini şöyle sürdürdü: “Apple’ın inovasyon ve yenilenebilir enerji liderliği konularındaki kararlılığı bizim bakış açımızı yansıtıyor. Eyaletimize yapılan bu yatırım, teknoloji merkezi olma yolunda gelişmeye ve iş gücümüzü artırmaya devam etmemiz için çok büyük önem taşıyor.”
Waukee Belediye Başkanı Bill Peard “Waukee, Apple’ı karşılamaktan onur duyuyor. Bu yeni tesis şehrimize yüksek kaliteli iş imkanları getirecek ve altyapıda önemli gelişmeler olmasını sağlayacak. Apple ile uzun yıllar boyunca devam edecek bir iş birliğine  başlamak için sabırsızlanıyoruz,” dedi.
Veri merkezinin inşaatına önümüzdeki yılın ilk aylarında başlanması bekleniyor. Apple, veri merkezinin 2020 yılında faaliyete geçmesini planlıyor.
Apple, sağladığı 2 milyon iş olanağıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok iş olanağını yaratan şirketlerden biri. Apple geçtiğimiz yıl, 9.000’den fazla ABD’li tedarikçi ve üreticiyle 50 milyar ABD Doları’nın üzerinde harcama yaptı. App Store’un 2008’de açılmasından bu yana ABD’li geliştiriciler dünya genelinde App Store satışlarından 16 milyar ABD Doları’nın üzerinde gelir elde etti.

0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir