Mastercard, Mastercard Developers’ı Duyurdu


Mastercard’ın yepyeni platformu Mastercard Developers, Mastercard’ın iş ortaklarına, ödeme, veri ve güvenlik ile ilgili birçok farklı Uygulama Programlama Arayüzüne (API) erişim imkanı sağlıyor. Platform sayesinde yeni teknolojiler ve uygulamalar test edilebiliyor.

Mastercard’ın farklı ülkelerde yer alan 8 AR-GE laboratuvarlarında geliştirilen bu deneme niteliğindeki API’ler iş ortaklarına yeni platform üzerinde kendi işleri ile ilgili kullanıcılarına yenilikçi ödeme yöntemleri sunmalarına yardımcı olacak. Aynı zamanda arttırılmış gerçeklik (augmented reality), sanal gerçeklik (Virtual Reality) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi yeni kategorilere de ödemeleri entegre etmelerine yardımcı olacak.

Mastercard API’lerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Oran Cummins Mastercard Developers (Geliştiriciler) için şunları dile getirdi: “Mastercard Developers platformunu müşterilerimizi, iş ortaklarımızı ve onların geliştiricilerinin yenilikler getirmek ve işlerini büyütme çabalarını desteklemek amacıyla geliştirdik. Bu yeni platform, Mastercard teknolojisini ve hizmetlerini, kendi dijital çözümleri ile kolay ve uygun maliyetle entegre etmelerine yardımcı olacak. Sonuç olarak tüketiciler daha basit, daha hızlı ve daha güvenli alışveriş deneyimi yaşayacaklar.”

İş ortaklarının şu an 25 Mastercard API’sine erişimi var. Bunlara Mastercard’ın dijital ödeme çözümleri olan Masterpass ve Mastercard Digital Enablement Service de dahil. Bu API’lere çok daha kolay bir şekilde bağlanabiliyor ve kolaylıkla sistemlerine entegre edebiliyorlar. Finansal katılımı destekleyici bir servis olan Mastercard Aid Network API ise, telekomünikasyon alt yapısı olmasa dahi maddi yardım yapılmasına imkan veriyor, insani yardım kuruluşlarına ve kar amacı gütmeyen organizasyonlara şeffaflık sağlıyor.

Mastercard Developers, geliştiricilere yazılım geliştirme kitleri, geliştirici araçları ve en çok kullanılan 6 programlama dili için örnek kodlamaları da içeren açık ve kolay anlaşılır dokümanlar sunuyor. Platform her geçen gün daha da büyüyor. Son 1 yıl içinde kullanımında %400 artış gözlemlendi.

Mastercard Developers platformuna dahil olan önemli API’ler

 • Ödemeler
  • Masterpass: Alışveriş deneyimini kolaylaştıran bir dijital ödeme hizmeti. Tüketicilere nerede olurlarsa olsunlar, istedikleri cihaz ile istedikleri ödeme kartıyla ödeme yapma imkanı sunuyor.
  • Mastercard Digital Enablement Services (MDES): Mastercard kart numaralarının tokenizasyonu ile ödeme güvenliği sağlayan hizmetler sunuyor
  • Mastercard Send: P2P, para transferleri ve ödeme işlemleri neredeyse tüm banka kartları için saniyeler içinde yapılabilir.
 • Veri Hizmetleri
  • Pazar Verileri: Sektör ya da mikro sektör bazında devlet ve diğer sektör kaynaklarından çok daha önce trend ve satış bilgilerine erişim sağlar.
  • Perakende Lokasyonları: Satın almaları değerlendirmek, kira seviyelerini belirlemek ve sonuçları değerlendirmek için perakende lokasyonlarının aylık performans bilgilerine erişim sağlayarak ticari gayrimenkul öngörüleri sunar.
  • Medya Ölçümleme: Dijital medya kampanyalarının online ve offline satışlar üzerindeki etkilerini ölçümler.
 • Güvenlik
  • İşletmeler için Dolandırıcılık Puanı: Bir işletmeye ya da dolandırıcılığa karşı çözüm sağlayan iş ortağına 000-999 arasında değişen işlem değerlendirme puanı veren uygulama. Puan ne kadar yüksekse, dolandırıcılık yapılabilmesi o kadar muhtemel.
  • MATCH: Kart kabul eden kuruluşlara bir işletme ile sözleşme yapmadan önce yüksek riskli olup olmadığını belirleme imkanı sunuyor.
  • Assurance IQ: Bir kullanıcın dijital kimliğinin güvenilirliği ile ilgili bilgi sunarak ileri bir kimlik doğrulama gerekip gerekmediği konusunda yönlendirir.
 • Deneysel
  • BOT (Robot) ticaret: İşlevsellik ve Masterpass ile entegrasyon sağlamak amacıyla ticaret platformu ile bot entegrasyonunu sağlar.
  • Masterpass ile Qkr! Tüketicilere akıllı telefonları üzerinden sipariş verip, ödeme yapma imkanı sunan mobil ödeme platformu.
  • Mastercard Vending: Müşterilerinizin doğrudan uygulama içi satın almalarını sağlayan otomat platformumuza kendi mobil uygulamanızı kolayca bağlamanızı sağlar.
  • MC Aid Network: Telekomünikasyon alt yapısı olmasa dahi finansal yardım yapılmasını kolaylaştıran, sosyal yardım hizmetleri için geliştirilmiş bir çözüm

0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir