Red Hat Ansible ile ağ otomasyonunu daha ileri taşıyor


Ansible Engine’in duyurulmasıyla birlikte, ileri düzey ağ otomasyonu ve Red Hat Ansible Tower’ın son versiyonu, kurum genelinde otomasyona geçişi hızlandırıyor.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, Inc. (NYSE: RHT) bugün kurumlarda gitgide daha da büyük bir stratejik önem taşıyan BT otomasyonunu daha ileri bir seviyeye taşımak için tasarlanan yeni inovasyonlarını duyurdu.

Ansible, BT ortamlarının istenen ölçekte yönetilmesi açısından ezber bozan bir açık kaynak otomasyon teknolojisi. Alışılması, kullanılması ve anlaşılması basit olacak şekilde tasarlanan Ansible, yaklaşık 3000 münferit katkı sağlayıcı ve Ansible açık kaynak projesindeki 32.000 taahhüt ve tüm endüstrilere ve dünya geneline yayılan kullanıcı tabanı ile dünyanın en popüler açık kaynak BT otomasyon teknolojilerinden biri oldu. Red Hat kullanıcıların maliyetleri düşürmelerini, hem bulut yerlisi hem de geleneksel uygulamaları hibrit bulut ortamlarında kurma ve yönetme karmaşıklığını azaltmak amacıyla, Ansible’ın ardındaki şirketi 2015’te satın almıştı. Ansible ile kurumlar otomasyona geçmiş işletme rüyalarını gerçekleştirecekler.

Kurum genelinde otomasyon teknolojisinin benimsenmesi, işletmelere büyük avantajlar sağlayabiliyor. Ağustos 2017 tarihli bir araştırmada, her dört katılımcının üçü, BT alanındaki kilit noktalarda otomasyonun değerini vurgulayarak şöyle diyor: “Katılımcıların büyük çoğunluğu, başlangıçtaki hazırlıklardan rutin operasyonlara ve süregiden değişim yönetimi desteğine dek tüm operasyon döngüsünde otomasyonu ‘son derece değerli’ veya ‘değerli’ olarak niteledi.

Red Hat yönetimden sorumlu başkan yardımcısı Joe Fitzgerald konuyu şöyle değerlendiriyor: “Ansible’a dünya genelinde büyük bir ilgi gösterildiğine tanık oluyoruz. Enterprise müşterileri, daha istikrarlı ve daha güvenilir otomasyon teknolojileri kullanmak ve bu güçlü yetenekleri kurumun her yerine yaymak istiyorlar. Ayrıca, otomasyon uygulamalarının misyon-kritik iş uygulamaları ve ortamları üzerinde doğrudan etkisinin olduğu görüldükçe daha çok güvenlik, destek ve istikrar gerekliliği de her zamankinden daha önemli olacak. Red Hat Ansible Engine ve Ansible Engine for Network Automation ile portföyünü genişleten Red Hat olarak,  kurumların bu teknolojileri daha büyük bir güvenle benimsemelerine yardımcı olmak istiyoruz.”

San Francisco’da düzenlenen AnsibleFest’te Red Hat, kurumsal müşterilerin otomasyonun gücünü tüm kuruma yaymalarına yardımcı olmak amacıyla yeni Ansible inovasyonları gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu inovasyonlar BT operasyonlarından ağ yönetimlerinin gelişimine kadar her noktada geçerli olacak:

 • Red Hat Ansible Engine, Red Hat’in tanınmış kurumsal sınıf küresel desteğinin, popüler Ansible otomasyonu komünite projesine getirilmesi için tasarlanmış yeni ürünü
 • Red Hat Ansible Engine Networking Add-on, seçilmiş ağ platform modüllerinde tam destek
 • Red Hat Ansible Tower 3.2, kurumsal Ansible otomasyon yönetim platformunun son versiyonu.

Kurumlar daha sık ve daha hızlı inovasyon yapma baskısıyla karşı karşıya kaldıkça, BT altyapılarının hem son teknolojiyi kullanmaları hem de eski sistemlerin kritik olanlarını desteklemesi gerekiyor. Bu da otomasyon olmadığında yönetilmesi karmaşık bir sürü farklı sistemleri ortaya çıkarabiliyor. Red Hat Ansible Engine ve Red Hat Ansible Tower ile organizasyonlar artık mevcut ve farklı teknolojileri basit, tekrarlanabilir ve otomatikleştirilmiş süreçler içinde birleştirme yeteneğine sahipler. Böylece iş-kritik otomasyonun kurum genelinde kurulumunu ve kullanımını erişilebilir kılıp kolaylaşıyor. otomasyonun kurum genelinde  benimsenmesi,  dijital liderliğe soyunan BT yenilikçileri ve DevOps uygulamak isteyen BT kurumları için büyük bir önem taşıyabiliyor.

Red Hat Ansible Engine
Ansible otomasyon kullanan geliştiriciler ve BT operasyon ekipleri BT hizmetlerini, uygulamaları ve ortamları daha kolay ve hızlı kurabiliyor, rutin faaliyetleri otomatikleştirerek BT ekipleri arasındaki engelleri kaldırabiliyorlar. Ansible Engine ile Red Hat, ilk kez olarak açık kaynak Ansible otomasyon teknolojisi desteği veren de bir ürün sunuyor. Ansible topluluğu hızlı devinimi olan inovasyonlar yapmakla tanınıyor, ancak kurumlar daha güvenli, istikrarlı ve emniyetli bir yaklaşım ihtiyacı içindeler. Ansible Engine ile kurumlar, daha sağlam ve kurumsal sınıf kalitesine sahip Ansible teknolojisi sayesinde araç ve inovasyonlara erişebiliyorlar. Ansible Engine’in özellikleri şöyle:

 • Daha güvenli ve kuruma hazır Ansible otomasyon seti, modüller ve yetenekler.
 • Red Hat’in ödüllü, küresel destek organizasyonundan iş saatlerinde ya da 7/24 destek.
 • Açık Kaynak Teminatı, Hizmet Seviyesi Sözleşmesi (SLA) düzenli güvenlik ve bakım güncellemeleri vb dahil Red Hat aboneliklerinin tüm avantajları.

Red Hat Ansible Engine ayrıca  yeni new Networking Add-on ile birlikte gelerek günümüzün modern altyapılarındaki kritik bir bileşene de çözüm getiriyor. Ağ otomasyonu ile BT kurumları artık birçok popüler network cihazları için kurum içinde geliştirilip bakımı yapılan, tamamen destekli Ansible modülleri kullanabiliyorlar. Bu çözüm, aşağıda yer alan ve networke özel Ansible modülleri için tam mühendislik desteği veriyor:

 • Arista (EOS)
 • Cisco (IOS, IOS-XR, NX-OS)
 • Juniper (Junos OS)
 • Open vSwitch
 • VyOS

Red Hat Ansible Tower 3.2
Kurumlar Ansible otomasyon teknolojisini benimsedikçe, BT otomasyonunu yönetme ve başarılı bir şekilde ölçeklendirme gereksinimi de artıyor. Ansible Tower BT ekiplerinin otomatikleşen sistemleri daha etkin yönetmesine, çok katmanlı kurulumları en verimli şekilde yapmalarına yardımcı olurken, daha çok güvenlik, iş dağıtımı yeteneği ve kontrol sağlıyor.

Red Hat Ansible Tower 3.2, BT ekiplerine daha büyük değerler katacak birçok yeni ve zenginleştirilmiş özellik içeriyor:

 • Kurum genelinde yönetim:
 • Güncelleştirilmiş envanter desteği, kullanıcıların, genel, özel ve hibrit bulutunda, makinelerin niteliklerine bağlı olarak yönetilmesi için özel görseller yaratmalarını sağlıyor
 • Tower Instance grupları özel kurumlar ve envantere özel çalışabiliyor
 • Tower’da izole düğümler, uzak konumlarda yerel iş uygulama kapasitesi sağlıyor
 • Daha esnek otomasyon:
 • SCM envanter desteği, ekiplerin otomasyonunu ve altyapılarını kod olarak baştanbaşa yönetebilmelerini sağlıyor.
 • Takıp çıkarılabilir yeterlikler kullanıcıların kendi yeterlik tiplerini tanımlamalarını, üçüncü taraf yeterlik depoları ile entegre olmalarını sağlıyor.

 

Mevcut Ansible Tower müşterileri, Ansible Engine aboneliklerini Ansible Tower aboneliklerine diledikleri zaman ekleyerek Ansible Tower’ı zenginleştiren Ansible otomasyonu desteğini zaman kaybetmeksizin edinebilirler.

Red Hat Ansible Tower 3.2 ayrıca ilk kez olarak açık kaynak AWX projesini temel alıyor. AWX projesi,  yeni bir açık kaynak topluluğu projesi.  Red Hat burada kullanıcıların Ansible Tower’da inovasyonlar yapma yeteneklerinin artması için doğrudan etkileşimde bulunmalarını ve özellikler eklemelerini sağlıyor.

Red Hat Ansible Tower 3.2’ye bu ay sonunda ansible.com ve  Red Hat Customer Portal üzerinden ulaşılabilecek.  Ansible Engine ve Network Otomasyonu için Ansible Engine’in ekim başında ya tek başına bir ürün ya da Red Hat Ansible Tower aboneliğinin bir parçası olarak kullanıcıların erişimine açık olacak.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir