SD-WAN ve SaaS, Bilişim Dünyasının Vazgeçilmezi Oldu


SaaS (Software as a Service) iş dünyasında çoktan kalıcı bir yer edindi ve gelecekte daha da büyük bir etkiye sahip olacak.

İşletmelerin SaaS entegrasyon oranları şu anda yüzde 79 iken kurumsal uygulamaları buluta taşımak artık bir ihtimalden çok kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada devreye SD-WAN giriyor.

SaaS’a geçmek veya kuruluşunuzdaki etkisini arttırmak istiyorsanız öncelikle bunun kendiliğinden olmayacağını bilmelisiniz. Citrix’e göre; SaaS için gereken yüksek talep, bağlantıların güvenilirliğini ve kalitesini korumak için sıfırdan tasarlanmış modern ağ teknolojisi ile karşılanmalıdır. SaaS ve bulutun getirdiği değişikliklere hazır olmak için IT stratejistlerinin SD-WAN (yazılım tanımlı geniş alan ağı) konusunu ciddi bir şekilde düşünmeleri gerekiyor.

SaaS’ın yararları ve zorlukları

Bu aşamada daha iyi esneklik ve seçenek, azalan IT maliyetleri ve bunlara ek olarak daha az idari zorluklar akla ilk gelen bazı avantajlardan. SaaS’ın yararları o kadar açık ki şirketlerin yüzde 73’ü 2020’de “neredeyse tüm” uygulamalarının SaaS olacağını söylüyor. Öyle ya da böyle, şu anda kurumsal uygulama dağıtımı için standart seçenek SaaS. Ancak, SaaS’daki büyümenin sonucu olarak ağ etkinliğinde meydana gelen artışı kaldırabilmek için gerekli altyapı geliştirmesi her zaman gerçekleştirilemiyor.

WAN’lar (geniş alan ağları) gibi eski teknolojiler artık modern, SaaS kullanan işgücü için yeterli değil. Veri trafiği artık veri merkezleri yerine internet üzerinden sağlandığı için tıkanıklık, paket kaybı ve yüksek gecikmeler oldukça yaygın. Sonuç olarak dağıtık işletmeler veya şubelerdeki son kullanıcılar gecikmelere ve kötü kullanıcı deneyimine maruz kalıyor.

SD-WAN niçin SaaS için doğru seçim?

Citrix’e göre, bu zorluklar karşısında SD-WAN, SaaS uygulamalarından yüksek performans, kullanılabilirlik ve güvenilirlik bekleyen işletmeler ve IT ekipleri için güçlü bir seçenek olduğunu kanıtlıyor. SD-WAN aktarım ve yanıt süresi açısından maliyetli olabilen veri merkezine trafiği geri iletmek yerine, ağ bağlantıları koptuğunda bile tutarlı ve devamlı SaaS güvenilirliği sağlamak için internet ve bulut trafiğini tespit edip rahatlatabiliyor. Akıllı SD-WAN araçları belirli bir SaaS uygulaması için en uygun şube bağlantılarını ve çıkış noktalarını bulmak için ağı gerçek zamanlı olarak analiz edip, trafiği bu rotalar üzerinde yönlendirebiliyor.

SD-WAN sadece SaaS uygulamalarına güvenilirlik ve kalite sağlamakla kalmaz, IT yöneticilerine veri için ihtiyaç duydukları güvenlik ve kontrolü de verebilir. Son teknoloji ürünü güvenlik duvarıyla donatılmış en iyi SD-WAN çözümleri, ağdaki binlerce uygulamayı tespit edebilir ve her biri için yapılandırma ve ilke tanımlama süreçlerini basitleştirebilir.

Enterprise Cloud News ve Citrix ile SD-WAN’ın gücünü keşfedin

SaaS ve bulut kullanımınızı artırmayı planlıyorsanız veya elinizdeki eski teknolojiyle SaaS güvenilirliğinizi ve performansınızı geliştirmeye çabalıyorsanız, SD-WAN gibi seçenekleri dikkate almalısınız. SD-WAN’ı bulut yol haritanızın bir parçası olarak kullanırsanız hem erişim maliyetini düşürür hem de bağlantılarınızın güvenilirliğinden emin olabilirsiniz.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir