Selçuk Saraç Röportajı ile 9. Sayı Yayında!


Veri Merkezi Sektörünün Ülkemizdeki Durumu Ülkemizde 2014 yılı itibariyle Tier II ve Tier III seviyesinde toplam 25 veri merkezi bulunuyor ve Emerson’un yaptığı araştırmaya göre ise dünya üzerinde toplam 509 bin 147 veri merkezi bulunuyor.

Ülkemizde hızla büyüyen veri merkezi sektörü yatırımları 2013 yılında %26.7 artış göstermiş durumda. Bununla birlikte Türkiye’deki veri merkezi tesis büyüklüğünün de 70.000 metre kare olduğunu da belirtmek gerekiyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu’nda değinilen çeşitli verilerin yanı sıra ülkemizde sektöre uygulanan %25’ten yüksek vergi oranı da dikkat çekiyor. Ülkemizde sektörün dünya standartlarına ulaşması için ise 4.3 kat daha büyümesi gerekli. Bu sayede kendi verilerimizi kendi topraklarımızda bulunan kendi veri merkezlerimizde barındırabilir ayrıca bölgeye ve çevre ülkelere de içerik sağlayarak sektörümüz bölgesel bir güç haline gelebilir.

Bu konuda geniş yer ayırdığımız Telkoder Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu hakkındaki haberimize bu sayımızda göz atabilir ve dilerseniz indirebilirsiniz.

Bu ay Hosting Dergi’de veri merkezi sektöründen tanıdığımız Selçuk SARAÇ’ı konuk ediyoruz. Uzun yıllar kendi kurduğu veri merkezinin yönetimini başarıyla sürdüren ve 2013 yılında önemli bir satış gerçekleştirmesi sonrasında yatırımcı olarak sektörde öne çıkan ve geçtiğimiz günlerde Radore veri merkezine yaptığı yatırımla tekrar veri merkezi sektörüne geri dönen Selçuk SARAÇ ile mevcut yatırımları, sektöre bakışı, yeni yatırım planları ve organize etmekte olduğu Hosting Festivali etkinliği gibi bir çok konuya değindiğimiz röportajımızı dergi içeriğinde bulabilirsiniz.

Bununla birlikte Türkiye ve dünya’dan sektörel haberler ve çeşitli bilgilendirici makaleleri de yine içeriğimizde bulabilirsiniz.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir