Tüm alan adlarınızı tek noktada yönetmenin önemi


Bir proje için, kişisel blog sitesi için veya yatırım gibi birçok amaçla alan adı kaydı yapılmakta. Bazen sahip olunan alan adı sayısı onlarca hatta yüzlerce olabilmekte. Bu durumda da yönetim ve takip konusunda çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir.

Bu yönetimsel sorunları inceleyecek olursak;

• Kontrol zorlukları :
Farklı farklı yerlerden kayıt edilmiş bir çok domainin kontrolü esnasında kafa karışıklığı yaşayabilir ve birden fazla alan adınızın yönetimi için birçok ayrı siteye girmeniz ve işlem yapmanız gerekebilir. Bununla birlikte sahip olduğunuz alan adları ile ilgili bildirimler, bir çok farklı yerden geleceği için gözden kaçırabilir, son yenileme tarihini geçirebilirsiniz.

Farklı servis sağlayıcıların farklı uygulamaları olabileceği için, farklı yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

• Ödeme aşamasında yaşanabilecek farklı fiyatlandırmalar :
Farklı kaynaklarda sahip olduğunuz alan adları için yenileme ödemesi yapmak istediğinizde farklı farklı fiyatlandırmalara maruz kalır, her bir servis sağlayıcı için farklı bedeller ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bazı alan adı kayıt şirketlerinin ilk kayıtta kampanyalı fiyat vererek, yenileme işlemi için 2 katına yakın ödeme talep etmesi de maddi olarak bütçenizi zorlayacaktır.

• Hukuksal problemler ve bildirimler :
Bir alan adı kaydettiğinizde, mülkiyeti resmi olarak size geçmiş olsa da, o alan adının mülkiyeti konusunda yapılan şikayetler (Örn : ICANN Whois Yanlışlığı Şikayeti) ya da aleyhinize açılan davalar alan adınızı kaybetmenize sebep olabilmektedir. (Yerel mahkemede açılan davalar ya da WIPO vb. kurumlar aracılığı ile açılan davalar)

Bu gibi durumlarda sizleri bilgilendirmek isteyen alan adı kayıt firmanız (registrar) ya da kaydı gerçekleştiren hosting firmanız tarafından aranacak ya da e-posta yolu ile bilgilendirileceksinizdir.

O alan adını nerden kaydetmiştim, bu alan adına ait bildirimler hangi alan adına kayıtlı e-posta adresindeydi, bu panele hangi şifre ile giriyorduk? “ gibi sorularda yaşanan kafa karışıklılıkları ve akabindeki aksamaları yaşamamak için tek bir yerde alan adlarını toplamak ve yönetmek akıllıca bir harekettir.

1 Ekim 2015 itibariyle .com ve .net uzantılı alan adı transfer işlemlerinde 6,99$ fiyat kampanyası düzenleyen Natro, tüm alan adlarınızı tek bir noktada toplamanız için fırsat sunuyor.

domain-transfer-slider


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir