21.Sayı Oku


İnternetin başlangıcından beri .com alan adı uzantısı TLD tercihi oldu. 2000’li yıllarda .com uzantılı alan adı olmayan siteler amatör ve başarısız sayılıyordu. O yıllardan bu güne geçen süreçte .com uzantısı üstünlüğünü korumaya devam etti ve günümüze gelindiğinde .com uzantılı anlamlı alan adı bulmak zorlaştı.

Ancak 2011 yılına gelindiğinde ICANN, yeni TLD’lerin yaratılması konusundaki kısıtlamaları kaldırdı ve sonraki birkaç yıl içerisinde yüzlerce yeni alan adı uzantısı kayıt edilebilir hale geldi. Bu yeni alan adı uzantıları arasından öne çıkan ve dünya çapında en çok kayıt edilme rakamıyla dikkatleri çeken ise .XYZ oldu. Hatta Google da bu alan adını tercih ederek kullanmaya başlamıştı. Google, oldukça ses getiren bu tercihini yeni ana şirketi Alphabet için yapmış, ABC.XYZ alan adını kaydetmişti.

Bu ay Hosting Dergi’de, .XYZ Alan Adı Uzantısı kurucusu ve CEO’su  Daniel Negari ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Negari, bu röportajda önemli değerlendirmelerde bulundu ve .xyz alan adı uzantıaının gelecekte .com alan adı uzantısının tahtını sarsacağını hatta liderliğini elinden alacağını vurguladı.

Daniel Negari ile gerçekleştirdiğimiz bu önemli röportajı, dergi içeriğimizde bulabilirsiniz.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir