10 Soruda Wannacry Siber Saldırısı ve Çözüm Önerileri


6. Hangi İşletim Sistemleri Etkilenmektedir?

Aktif kullanılan tüm Microsoft Windows işletim sistemleri Wannacry zararlı fidye yazılımından etkilenmektedir.

 • Windows XP
 • Microsoft Windows Vista SP2
 • Windows 7
 • Windows 8.1
 • Windows RT 8.1
 • Windows 10
 • Windows Server 2008 SP2 and R2 SP1
 • Windows Server 2012 and R2
 • Windows Server 2016

Microsoft tarafından MS17-010 SMB zafiyetine yönelik yayınladığı dokümanda etkilenen tüm işletim sistemlerine bakabilirsiniz. [2]

7. Windows XP kullanıyorum ve Microsoft Windows XP için desteğini bir süre önce vermeyeceğini açıklamıştı, bu durumda ne yapmalıyım?

Microsoft, daha önce desteğini kestiği Windows XP işletim sistemi için oldukça sıra dışı bir karara imza attı. Hali hazırda WannaCry saldırısına yönelik yayınladığı güvenlik güncellemesine Windows XP işletim sistemi de dahil edilerek güncelleme paketi yayınlandı.

https://blogs.technet.microsoft.com/msrc/2017/05/12/customer-guidance-for-wannacrypt-attacks/
http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4012598

8. Bazı haber sitelerinde wormun E-posta kullanarak da yayıldığı haberleri dolaşmakta, bu doğru mudur? WannaCry e-posta üzerinden yayılım sağlayabilir mi?

Wannacry aktif olarak Windows SMB protokolünü kullanarak yayılmakta fakat Fireeye gibi firmaların yayınladığı raporlarda kurumsal ağlara yönelik oltalama saldırıları ile de WannaCry’in yayıldığı belirtilmektedir. E-posta ile yayılma yöntemi, gönderilen bir link ve bu link tıklandığında bilgisayara indirilen zararlı yazılım (Wannacry) aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Bu konuda E-posta servislerinin zararlı linkleri ve dosyaları geçirmeyecek şekilde kontrol edilmesi ve güncellenmesi önerilmektedir.

9. E-posta üzerinden gelebilecek tehditlere karşı sistemlerini nasıl test edebilirim?

E-posta üzerinden gelen siber saldırılar E-posta sunucunun eksik/hatalı yapılandırılması ve e-postayı kullanan kişilerin bilgi güvenliği farkındalık eksikliğini istismar eder.

E-posta sunucunuzun zararlı yazılım veya link barındıran postaları geçirip geçirmediğini test etmek ve hatalı yapılandırmaları düzeltmek içcin Sinara Labs tarafından ücretsiz sunulan ETS hizmetini kullanabilirsiniz. ETS hizmeti e-posta servisinizin güncel siber saldırılar karşısındaki durumunu ve iyileştirmelerini rapor olarak sunan etkili bir hizmettir.

ETS hizmetini ücretsiz kullanmak için [3]: https://ets.sinaralabs.com/User/PRegister adresinden kayıt olabilirsiniz.

10. Wannacry ve benzeri zararlı yazılımlardan erkenden haberdar olmak uzun vadeli korunmak için neler yapmalıyım?

Açık kaynak ya da kurumsal siber tehdit istihbaratı sağlayan yazılımlar kullanarak kurumunuzu hedef alabilecek siber tehditlere karşı önceden haberdar olabilirsiniz.

 • Kullanıcılarınıza düzenli olarak sosyal mühendislik denemeleri yaparak farkındalıklarını arttırın.
 • NormShield Threat Intel ücretsiz hizmetini [4] kullanarak sistemlerinize yönelik oluşabilecek Wannacry veya benzeri siber tehditlerden saat farkıyla haberdar olup engelleyebilirsiniz.

Ülkemizdeki bilgi güvenliği sektörüne profesyonel anlamda destek olmak amacı ile kurulan BGA Bilgi Güvenliği A.Ş., stratejik siber güvenlik danışmanlığı ve güvenlik eğitimleri konularında kurumlara hizmet vermektedir.

Uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalı 50 kişilik teknik ekibi ile, faaliyetlerini Ankara, İstanbul, Azerbaycan ve USA’da sürdüren BGA Bilgi Güvenliği’nin ilgi alanlarını “Bilgi Güvenliği Eğitimleri, Sızma Testleri, Güvenlik Denetimi, SOME, SOC Danışmanlığı, Açık Kaynak Siber Güvenlik Çözümleri, Büyük Veri Güvenlik Analizi ve Yeni Nesil Güvenlik Çözümleri” oluşturmaktadır. Daha fazla bilgi ve destek için some@bga.com.tr [5] adresimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar:

[1] https://www.us-cert.gov/sites/default/files/ALERT_TA17-132A
[2] 
https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx
[3] 
https://www.sinaralabs.com
[4] 
https://reputation.normshield.com
[5]
https://www.bgasecurity.com

 

Yazar: Hamza ŞAMLIOĞLU

Bilgi Güvenliği Akademisi


0 Yorum Mevcut

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir