Cisco, yapay zeka sunucusu UCS C480 ML’i piyasaya sunuyor


cisco UCS C480 ML

Yeni Cisco UCS sunucusu, makine öğreniminin yoğun işlem gerektiren bir formu olan ve bilgisayarları karmaşık görevleri yerine getirecek şekilde eğitmek amacıyla sinir ağlarından faydalanan derin öğrenim sürecini hızlandırıyor.

Güçlü NVIDIA grafik işleme üniteleriyle donatılmış olan yeni sunucu, günümüzün en yaygın makine öğrenimi işlemlerini hızlandırmak üzere tasarlandı. Veri bilimciler ve geliştiriciler makine öğrenimine ilişkin çalışmalarını bir dizüstü bilgisayar üzerinden de yapabilirler. Ancak büyük ölçekte derin öğrenim çalışmaları, bundan çok daha fazla işlem kapasitesi, muazzam büyüklükteki veri setlerini işleyebilecek bir BT altyapısı ve bu bilgiyi anlamlı hale getirerek öğrenim sürecinde kullanılmasını sağlayacak araçlar gerektirir. Bu sebeple Cisco, günümüzün en popüler makine öğrenimi araçlarının validasyonunu sağlamak ve bu sayede uygulama ve sonuç alma süreçlerini hızlandırmak amacıyla teknoloji ortaklarıyla işbirliği yapıyor.

Cisco UCS-C480 ML

Cisco UCS C480 ML’nin ürün gamına eklenmesiyle birlikte Cisco artık AI ve ML yaşam döngüsünün her aşamasına yönelik eksiksiz bir işlem çözümleri paketi sunuyor ve uçta veri toplama ve analizinden başlayarak, veri merkezinde veri hazırlama ve eğitime ve AI uygulamasının merkezinde gerçek zamanlı çıkarım üretmeye dek her aşamada müşterilere destek oluyor. Teknik özellikleri ise şu şekilde;

  • Dual Intel Xeon Scalable processors up to 28 cores
  • Up to 3 TB of memory using 128 GB 2666 MHz DDR4 DIMMS
  • 4 PCI Express (PCIe) 3.0 slots for 100G Cisco UCS VIC 1495 or other adapters.
  • Modular internal Flex storage option: M.2 SATA
  • Cisco Integrated Management Controller (IMC)
  • Two 10Base-T Gbps LOM Ethernet ports

Veri bilimciler ve geliştiriciler için üretildi:

Bugün binlerce şirket, büyük veriyi anlamlı hale getirmek için Cisco UCS kullanıyor. Cisco’nun AI ve ML için geliştirdiği yeni sunucu, Cisco’nun veriyi uçtan merkeze taşıma konusundaki tecrübesinden yararlanıp bu tecrübeyi daha da ileri taşıyor. Müşterilere veriden daha fazla bilgi üretme ve bu sayede daha iyi ve hızlı karar alma fırsatı tanıyor. Yeni DevNet AI Geliştirici Merkezi and DevNet Ekosistem Pazarı ile Cisco aynı zamanda veri bilimciler ve geliştiricilere yeni nesil uygulamalar geliştirirken kullanacakları araç ve kaynakları sunuyor

BT için üretildi:

UCS, BT birimlerinin faaliyet ortamına yeni teknolojiler eklemelerini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda Cisco Intersight sayesinde, bulut tabanlı bir sistem yönetiminin sadelik ve erişiminden yararlanmalarını ve tüm işlem altyapılarının politika ve operasyonlarını bulut üzerinden yönetmelerini sağlıyor. Aynı zamanda Cisco validasyonlu tasarımların hızla gelişen AI ve ML yazılımını daha anlaşılır kılmasıyla, BT birimleri bu çözümleri şirket genelinde güvenle uygulama fırsatı buluyor.

Kendi ekosistemi içerisinde üretildi:

Cisco, tek başına çalışmıyor. Uygulamanın yerinden bağımsız olarak, açık kaynaklı yazılımların geniş ölçekli uygulamasını kolaylaştırmak amacıyla taşıyıcıları ve çok bulutlu işlem modellerini entegre ediyor. Anaconda, Kubeflow gibi makine öğrenimi ortam ve yazılımları ile Cloudera ve Hortonworks tarafından geliştirilen çözümleri yeni sunucusuna entegre ediyor. Kubernetes üzerinde Kubeflow kullanan UCS müşterileri, AI iş yükünü doğrudan Google’ın Kubernetes Motoru üzerinden uygulayarak, sistemin ML kapasitesinden hem kurum içinde hem bulut üzerinde yararlanabiliyorlar.

Google Cloud Ürün Yöneticisi David Aronchick ise konuyla ilgili şunları söylüyor: “Makine öğreniminin ister bulut üzerinde ister kurum içinde olsun, her organizasyon tarafından kullanılabilmesinin önemine inanıyoruz. Cisco’nun makine öğrenimi için hibrit bulut çözümler ürettiğini ve Google tarafından yönetilen açık kaynak projesi Kubeflow için kod geliştirdiğini görmek bize memnuniyet veriyor. Yeni UCS C480 derin öğrenim sunucusu üzerinde Kubeflow kullanan organizasyonlar hem kurum içinde hem Google Cloud üzerinde başarıyla çalışan, istikrarlı makine öğrenim araçlarından yararlanma fırsatı bulacaklar.”


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir