Daniel Negari (.XYZ) – Röportaj / Interview


XYZ nedir ve Alan Adı Endüstrisi için nasıl bir anlam ifade ediyor?

.xyz yeni nesil internet kullanıcıları için önemli bir alan adı uzantısıdır. Alfabenin son üç harfi olması sebebiyle, .xyz uzantısı; alan adınızın mantıksal olarak da sona erdiğini gösterir şekilde dil engellerinin de üstesinden gelmektedir. Her web sayfanızda ve her yerde kullanımınız içindir.

.xyz uzantısı, internet üzerindeki sıfırlama düğmesine basmış bulunmaktadır. Alan adı endüstrisindeki işletmelere ve yatırımcılara, müşterileri; ister startup, girişim ya da bireysel kullanıcılar olsun, internet üzerindeki herkese uygulanabilen, uygun fiyatlı, küresel olarak kabul gören, kapsamlı bir alan adı uzantısı sunmaya yönelik benzersiz fırsat vermektedir.

[ft_alert type=”info”]What is .XYZ and what does it mean for Domain Name Industry?

.xyz is the go-to domain extension for the next generation of internet users. As the ending of the alphabet, .xyz transcends language barriers as a logical ending for your domain. It’s for every website, everywhere.

.xyz has pressed the reset button on the internet. It gives businesses and investors in the domain industry a unique opportunity to offer an affordable, globally recognized, generic domain extension that applies to everyone on the internet, whether their customers are startups, enterprises, or individuals.[/ft_alert]

.xyz Ofisi
.xyz Ofisi

Yeni “kapsamlı üst seviye alan adları” şeklindeki .XYZ fikrini nasıl buldunuz?

“XYZ”, dünyanın her yerinde, yaptığınız her şeyi ifade etmesi için genel olarak kullanılan bir kalıptır. X, Y ve Z aynı zamanda, üç neslin farklı tarih ve kültür birikimini temsil etmektedir. Doğal bir sonlanma/bitiş ifade ettiğinden, her zaman için bir alan adını sona erdirmenin doğal bir yöntemi olmuştur.

.xyz’nin misyonu, internet kullanıcılarına, online yenilikler yapmaları için kısa, hatırlanabilir ve uygun maliyetli bir platfom sunmak ve bizim oluşturduğumuz ve geliştirmekte olduğumuz online “Generation XYZ” topluluğuyla bağlantı kurmalarına imkan sağlamaktır.

Bu mesaj, Starship.xyz (Skype kurucuları tarafından piyasaya sürülen robotik teslimat teknolojisi), ACTIVATR.xyz (Alman Network platformu), ve Mixxer.xyz (Hollandalı Grafik Tasarım Ajansı) gibi, dünyanın her yerinden firma ve bireysel kullanıcılar arasında gerçekten büyük yankı uyandırmıştır.

.xyz aynı zamanda Türkiye’de de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar arasında, sahipsiz sokak hayvanları için sürdürülebilir barınaklar yapan kar amacı gütmeyen bir Türk kuruluşu olan Empati.xyz, bir Türk Tasarım Stüdyosu olan TMGroup.xyz, Namık Kemal Üniversite’sine devam emekte olan bir mühendislik öğrencisinin kişisel web sayfası olan RemziErdem.xyz bulunmaktadır.

[ft_alert type=”info”]How did you come up with the idea of .XYZ as a new gtld extension?

“XYZ” is a commonly used phrase all over the world to mean anything you make it. X, Y, and Z also represent three generations of diverse history and culture. And as a natural ending, it has always been the instinctive way to end a domain name. .xyz’s mission is to give internet users a short, memorable, and affordable platform to innovate online and connect with the online community we are cultivating, coined “Generation XYZ.”

This message has really resonated with businesses and individuals all over the world, such as Starship.xyz (robotic delivery technology launched by the cofounders of Skype), ACTIVATR.xyz (a German networking platform), and Mixxer.xyz (a Dutch graphic design agency).

.xyz is also prevalent in Turkey. Empati.xyz is a Turkish non-profit that develops sustainable shelters for stray animals, TMGroup.xyz is a Turkish design studio, and RemziErdem.xyz is the personal website for an engineering student attending Namik Kemal University. [/ft_alert]

Dünyadaki en genç alan adı Tescil Operatörlerinden birisiniz, bununla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Dünyadaki en genç alan adı Tescil Operatörlerinden birisi olmak, .xyz’nin başarısında büyük bir rol oynamaktadır. .xyz, yeni nesil internet kullanıcıları anlamına geldiğinden, bu kategoride kendimiz de bulunduğumuzdan, ekibim ve ben bu kitleyi tam olarak nasıl tanımlayacağımızı gayet iyi biliyoruz. .XYZ, tıpkı online ortamda .xyz’i kullanan bir çok yeni girişim gibi öncelikle yüreğimizde canlanmaya başlamıştı. Bu sebepten dolayı, dünyanın her yerinde beğendiğimiz birçok .xyz alan adlı web sayfasını haftalık olarak #WebsiteWednesday blog posts ‘da ve www.gen.xyz/live sitemizde özellikle vurguluyoruz.

[ft_alert type=”info”]You are the one of the youngest Registry Operator in the world, how do you feel about that?

Being one of the youngest registry operators in the world plays a big role in the success of .xyz. Since .xyz is meant for the next generation of internet users, my team and I know exactly how to identify with them, since we fall into that category ourselves.

XYZ is a startup at heart, just like many of the new businesses that are coming online and using .xyz. This is why we highlight many of our favorite .xyz websites from all over the world in our weekly #WebsiteWednesday blog posts and on www.gen.xyz/live.[/ft_alert]

.xyz Ofisi
.xyz Ofisi

.XYZ’nin bu kadar kısa bir zamanda elde ettiği başarının sırı nedir?

Generation XYZ topluluğu vasıtasıyla, her yerdeki internet kullanıcılarının birbirine bağlanması misyonu bize güç veriyor. Gerilla Pazarlama faaliyetleri ve etkinlik sponsorluklarıyla, tasarımcılara, geliştiricilere, startup’lara ve diğer işletmelere aktif bir şekilde ulaşıyoruz. Yapanları örnek göstermek suretiyle, insanların kendi .xyz sayfalarını ortaya çıkarmaları için onları teşvik ediyoruz.

Son olarak da bizleri destekleyenlere aynı desteği geri veriyoruz, çünkü onlar olmadan bu yaptıklarımızın hiçbiri mümkün olmazdı!

Okuyucularınız arasında .xyz alan adıyla web sayfasını yayına koyan her hangi biri olması durumunda, ücretsiz promosyon ürünleri kazanma şansına sahip olmaları amacıyla lütfen @XYZ’e tweet atmalarını ya da bizimle irtibata geçmelerini sağlayınız.

[ft_alert type=”info”]What are the secrets of success of .XYZ caught in the short time?

The mission to connect internet users everywhere through the Generation XYZ community is what drives us. We actively reach out to designers, developers, startups, and other businesses through our guerilla marketing activities and event sponsorships. We inspire people to launch their own .xyz website by showcasing others. Lastly, we give back to the people who have supported us, because without them, none of this would be possible!

If any of your readers have launched a website on a .xyz domain, please ask them to tweet us @XYZ or contact us for a chance to win some free XYZ swag. [/ft_alert]

.xyz Ofisi
.xyz Ofisi

Alan adı tescili yaptıranlar uyguladıkları projelerde, neden .XYZ uzantısını tercih etsinler?

.xyz sizin yaptığınız bir şeydir. Bazı yeni alan adı uzantılarının aksine, .xyz herhangi bir amaçla ya da her hangi bir proje için kullanılabilmektedir. Proje piyasaya sunulduktan sonra, bizler; tescil yaptıran kullanıcılarımızda daha fazla farkındalık yaratmak adına, blogumuzda ya da web sayfamızda yer alma şansı vermek üzere web sayfalarını bizimle paylaşmaları yönünde onları teşvik ediyoruz.

.xyz alan adı uzantısıyla başlayıp çok büyük başarılara imza atmış birçok proje biliyoruz. Örneğin, henüz Beta’da bile değilken, Kasım 2014‘te Umake.xyz‘nin lansmanına dikkat çekmiştik. Bunun hemen akabinde, 5 milyon USD’nin üzerinde yatırım aldılar ve iPad Pro üzerindeki en popüler uygulamalardan biri haline geldiler. Aynı zamanda bugün, yeni adresi Umake.xyz’e yönlendirme yapan Umake.com’un da sahibidirler.

Bir sonraki projeniz için iş birlikteliği sağlamak adına, SideProject.xyz, GetSerendipity.xyz, ve ACTIVATR.xyz gibi .xyz ızantılı web sayfalarını da ziyaret edebilirsiniz.

[ft_alert type=”info”]Why domain registrants should prefer .XYZ for their projects?

.xyz is what YOU make it. Unlike some other new domain extensions, .xyz can be used for any purpose or for any project. Once the project has been launched, we encourage .xyz registrants to share their websites with us for a chance to be featured on our blog or website to generate more awareness.We have seen many projects get started on .xyz domains and go on to become huge successes. For example, we highlighted the launch of Umake.xyz in November 2014, before it was even in Beta. Since then, they have received over $5 million USD in funding and have become one of the most popular app on iPad Pro. They now also own Umake.com, which redirects to Umake.xyz.

You can even visit existing .xyz websites like SideProject.xyz, GetSerendipity.xyz, and ACTIVATR.xyz to find collaborators for your next project. [/ft_alert]

.xyz Ofisi
.xyz Ofisi

Yakın gelecekte .XYZ’nin sektördeki .COM liderliğini sona erdireceğine inanıyor musunuz?

Şuna inanıyorum ki, .xyz eninde sonunda mutlaka .com’u geride bırakacaktır. Ancak bu kısa vadede gerçekleşmeyecek. Çoğu kişi, .xyz alan adı henüz ikinci kuruluş yıldönümünü kutlarken, .com’un 30 yıl önce piyasaya sürüldüğü gerçeğini göz önünde bulundurmuyor. Ancak dünyanın her yerindeki sadık müşterilerimizin sayesinde, .xyz beklenenden çok daha hızlı bir büyüme göstermektedir. İşte bu yüzden gelecekte olacaklar bizleri heyecanlandırıyor.

[ft_alert type=”info”]Do you believe that .XYZ will terminate the leadership of .COM in the short future?

I do believe that .xyz will eventually overtake .com. However, it will not happen in the short term. Many people don’t realize that .com first launched over 30 years ago, while .xyz just celebrated its second anniversary. But thanks to our loyal customers all over the world, .xyz is growing much faster than I expected. We are excited for what the future holds. [/ft_alert]

Google, Alphabet için .XYZ uzantısını tercih etti ve görüyoruz ki birçok ünlü marka da esas alan adları için .XYZ uzantısını tercih ediyor. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

ABC.xyz kullanan Alphabet, web sayfaları için .xyz uzantısı kullanan birçok inovatif işletmeye sadece bir örnektir. Deloitte’nin Exponentials.xyz, adlı yeni geliştirilen yüksek etkili teknolojileri izlemek için olan web sayfası, Rx Network’ün 2016 Teknoloji Etkisi Ödülü finalisti Fathom.xyz web sayfası, HR’in inovatif yazılım çözümleri sayfası Rise.xyz (PaySavvy.com dan yeniden markalaması yapılmıştır) ve yakın bir zamanda interaktif eğitim platformu için 4 milyon ABD doları para ödülü alan Practice.xyz (ApprenNet.com’dan yeniden markalaması yapılmıştır), bunlardan bazılarıdır.

Bunlar gibi daha birçok örneği www.gen.xyz/live sayfasında yayınlamaktayız.

Zaman geçtikçe ve sektörler ürün ve hizmetleri için .xyz ‘e adapte oldukça daha bir çok ünlü markanın .xyz uzantısı kullanmasını bekliyoruz. Alphabet sadece bir başlangıç.

[ft_alert type=”info”]Google chose .XYZ for alphabet, and we see many famous brands preferred XYZ as main domain. What would you like to say about that?

Alphabet using ABC.xyz is just one example of the many innovative businesses using .xyz for their website. Exponentials.xyz is Deloitte’s website for tracking emerging high-impact technologies, Rx Networks’ Fathom.xyz was a finalist for a 2016 Technology Impact Award, Rise.xyz is an innovative HR software solution (which rebranded from PaySavvy.com), and Practice.xyz was just awarded $4 million USD for its interactive learning platform (they rebranded from ApprenNet.com). We showcase many more examples on www.gen.xyz/live.

As time goes on and more businesses adopt .xyz for their products and services, we expect many more famous brands to start using .xyz. Alphabet was only the beginning.[/ft_alert]

Çoğu yeni “kapsamlı üst seviye alan adlarının” yenilemesinin oldukça yavaş gerçekleştiğini görüyoruz. Diğer alan adı uzantılarıyla karşılaştırıldığında XYZ’nin yenilenme oranının nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?

.xyz uzantılarının yenileme oranları oldukça iyiydi ve benim beklentilerimi aşmıştı. Tescil ortaklarımızdan birçoğu, oldukça yüksek seviyelerde, hatta kimi zaman %70 lere, 90 lara varan seviyelerde yenileme oranları rapor ediyor, ancak elbette bu değişkenlik göstermekte ve aynı zamanda tek haneli rakamlarda da olabilmektedir.

Bunu, Generation XYZ sayesinde oluşturulan sadık izleyicilerin yanı sıra, ilk zamanlardaki mükemmel kullanıcılarımızda gördüğümüz adaptasyona bağlıyoruz.

[ft_alert type=”info”]We see that renewal rate for most new gtlds are quite low. How is the renewal rate of XYZ comparatively to other extensions?
Renewal rates for .xyz have been very good and have surpassed my expectations. Many of our registrar partners are reporting extremely high renewal rates – sometimes in the 70% to 90% range, but of course this varies and it could be in the single digit range as well.

We attribute this to the adoption we have seen by great end users early on, as well as the the loyal following established by Generation XYZ. [/ft_alert]

.xyz Ofisi
.xyz Ofisi

Alan adı piyasası sonrasında .XYZ nin konumu nasıl olacak?

Satış sonrasında, 6 haneli satışların da olduğu birçok faaliyet görüyoruz. Bir gTLD (Kapsamlı üst seviye alan adı) olan 1.xyz, 2016 Mart ayında 182.000 ABD dolarına satılarak bu alandaki en yüksek satışı gerçekleştirmişti.

Bunun öncesinde, 9.xyz, 170.000 ABD dolarını aşkın bir fiyata satılmıştı. Bu satışları, 7.500 ABD dolarıyla Wines.xyz, 6.000 ABD dolarıyla Spring.xyz, 8.000 ABD dolarıyla Disrupt.xyz ve 2.000 ABD dolarıyla Rally.xyz takip etmektedir.

Aynı zamanda, 1.000 doların altında birkaç satış olduğunu da duymuştum. Elbette bu, 10 dolar ya da daha düşük tutarlardaki kısa, markalaştırılabilir .xyz alan adlarına sahip olabilen ve bunları daha sonra bir yıl gibi kısa bir süre içinde 10 katı- 100 katı karla satma imkanı bulan birçok alan adı yatırımcısı için çok önemli bir stratejidir.

Yatırım fırsatlarını tanımlamaya yardımcı olmak için, inovatif araçlar oluşturmak suretiyle satış sonrası ortamını da destekliyoruz. www.gen.xyz/premiums, sitesinde, sözlükteki kelimeler (beş farklı dilde) şehir adları ve sayılar gibi kategorilere ayrılmış bir şekilde şu an itibariyle hangi seçkin .xyz alan adlarının verilmeye hazır olduklarını listeliyoruz.

Aynı zamanda, bunların fiyatlarında bir düşüş olduğunda yatırımcıları bilgilendirmek için neredeyse gerçek zamanlı uyarılar gönderiyoruz. Aynı zamanda, Com-Net-Org-XYZ anlamına gelen CNOX aracını geliştirmiş bulunuyoruz. Bu; .com, .net ve .org olarak tescil edilmiş ancak .xyz olarak da alınabilir olan alan adları için yatırımcıların anahtar kelimeyle arama yapmalarına imkan sağlayan ücretsiz bir hizmettir.

Yatırımcılar için daha birçok araç geliştiriyoruz. Bununla birlikte yeni özellikler eklendiğinden haberdar olunabilmesi amacıyla, e-posta listemize abone olunmasını tavsiye ediyorum.

[ft_alert type=”info”]How is the situation of .XYZ on after domain market?
We have seen a lot of activity in the aftermarket, including a number of 6-figure public sales. The highest public sale of a gTLD is 1.xyz, which sold for over $182,000 USD in March 2016. Prior to that, 9.xyz sold for over $170,000 USD. Other sales include Wines.xyz for $7,500 USD, Spring.xyz for $6,000 USD, Disrupt.xyz for $8,000 USD, and Rally.xyz for $2,000 USD.

I have also heard about quite a few sales in the sub-$1,000 range. This is a great strategy for many domain investors, who can hand register short, brandable .xyz domains for $10 USD or less, then flip them for a 10x-100x profit in under a year.

We support the aftermarket community by creating innovative tools to help identify investment opportunities. On www.gen.xyz/premiums, we list what premium .xyz domains are available at any point in time to hand register, broken down into categories like dictionary words (in five different languages), city names, and numerics. We also send near real-time alerts to notify investors of when drops occur. We also developed the CNOX tool, which stands for Com-Net-Org-XYZ. This free service lets investors search by keyword for domains that are registered in .com, .net, and .org, but are still available in .xyz.

We are developing many more tools for investors, so I recommend subscribing to our newsletter to get notified of when new features are added. [/ft_alert]

Alan adı Tescili yapanlar için seçkin alan adı politikasını nasıl şekillendiriyorsunuz?

On binlerce alan adını elinde bulunduran diğer kayıtların birçoğuyla karşılaştırıldığında, XYZ neredeyse her şeyi standart bir kayıt ücretiyle kullanıma sunmaktadır. Toplamda çeşitli şekillerde fiyatlaması yapılmış sadece 3.000 ‘in üzerinde .xyz alan adı bulunmaktadır. Piyasaya çıktığımız anda, 3 karakterli ve 4 karakterli alan adlarının çoğu dahil olmak üzere, her şey yaklaşık 10 dolara tescil edilmek üzere herkese sunulmuştu.

Mümkün olduğunca çok alan adını kullanıma hazır tutmak, aynı zamanda erkenden .xyz alan adlarını alan yatırımcıları ödüllendirmenin yanı sıra son kullanıcıların gerçekten istedikleri alan adlarını almalarına yardımcı olmak stratejimizin bir parçasıydı.

[ft_alert type=”info”]How you shape the premium domain name policy for registrants?
Compared to most other registries who held back tens of thousands of domains, XYZ made nearly everything available for standard registration fees. In total, there are just over 3,000 variably priced .xyz domains.

Everything else, including most 3-character and 4-character domains, were released on our launch day for anyone to register for roughly $10 USD.

Making as many names available as possible was part of our strategy of helping end users get the domain they really wanted, while also rewarding investors who acquired .xyz domains early on. [/ft_alert]

Türkiye’deki Alan Adı (Domain) Piyasası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye bizim için önemli bir Pazar ve nTLDstats.com verilerine göre, ülkedeki en popüler gTLD (Kapsamlı üst seviye alan adı)’nin .xyz olduğunu bildirmekten de mutluluk duyuyorum. Araştırmalarımızdan elde ettiğimiz verilere göre, Amerika nüfusunun %90‘ı, Japonya nüfusunun %91i ve İngiltere nüfusunun %92sinin online olduğunu gösteren rakamlarla karşılaştırıldığında Türkiye nüfusunun yaklaşık % 60’ının internete bağlandığını görüyoruz.

Bu da demek oluyor ki, Türkiye’deki nüfusun kabaca 30 milyon kişilik kısmı henüz internet kullanmıyor. Hedefimiz bu bireylerin öncelikle internet ortamında var olmalarına yardımcı olmak ve sonra da uluslararası işlerini, .xyz uzantısı kullandıkları web sayfalarıyla kurmalarına yardımcı olmaktır. Aynısı Orta Doğu, Asya, Afrika ve Güney Amerika’daki diğer gelişmekte olan pazarlar içinde geçerlidir.

[ft_alert type=”info”]What are your thoughts about Turkey Domain Market?
Turkey is a very important market for us, and I’m happy to report that .xyz is the most popular gTLD in the country, according to nTLDstats.com.

From our research, approximately 60% of the Turkish population is online, compared to almost 90% in the US, 91% in Japan, and 92% in the UK.

That means there are roughly 30 million people in Turkey who do not use the internet yet. Our goal is to help these individuals develop their first online presence and help them build international businesses using .xyz for their websites. The same holds true for other emerging markets in the Middle East, Asia, Africa, and South America. [/ft_alert]

Mükemmel alan adları yakalamaya tutkulu Türk Alan Adı yatırımcıları için neler tavsiye edersiniz?

.xyz alan adlarına yatırım yapmaya başlamak için hiç de geç değil. .xyz’nin gelişimin daha çok başlarındayız, son otuz yılda 120 milyonun üzerinde tescil edilen alan adıyla karşılaştırıldığında, iki yıl içinde sadece 6 milyonun üzerinde .xyz alan adını tescili yapılmış bulunmaktadır.

Türk .xyz alan adlarının tescillerini görmeye daha yeni başlıyoruz ve halen yüzlerce dilde mevcut oldukça iyi milyonlarca alan adımız bulunmaktadır. Bunu okuyan herkesi, tescil birimlerini ziyaret etmeye ve bir .xyz alan adı araştırması yapmaya davet ediyorum. Çok uygun fiyatlara ne kadar arzu edilen alan adı olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Ayrıca yatırımcıları, www.gen.xyz/premiums sayfasına bulundurduğumuz açarları kullanmaları yönünde teşvik ediyorum. Bu; hali hazırda mevcut yatırım fırsatlarını tanımlamak ve bugün ya da önümüzdeki 5 gün içinde fiyatı düşen alan adlarını izlemek için en kolay yoldur.

Son olarak şunu söylemek isterim ki, sahip olduğunuz alan adlarına web sayfalarınızı inşa ederek Generation XYZ’e katılın. .xyz uzantılı web sayfalarınız, arama motorlarında sıralamaya girmeye başlayacak, trafik oluşturacak ve değer yaratacaktır. Bizler daima, tanıtım için ayrıcalıklı kullanım şekilleri peşindeyiz. Bu nedenle, web sayfanızın ne zaman XYZ tarafından vitrine çıkarılacağını asla bilemezsiniz!

[ft_alert type=”info”]What are your suggestions for Turkish Domain Investors who are passionate about catching brilliant domain names?
It is not too late to start investing in .xyz domains. We are at the very early stages of .xyz’s lifecycle: there are just over 6 million .xyz domains registered in two years, compared to over 120 million .com domains in 30 years. We are just starting to see Turkish .xyz domains get registered – there are still millions of very good domains available in hundreds of languages. I challenge anyone reading this to visit their registrar and search for a .xyz domain. You will be surprised by how many desirable names are available for very affordable prices.

I also encourage investors to use the tools we have made available at www.gen.xyz/premiums. This is the easiest way to identify readily available investment opportunities and track domains that are dropping today or five days from now.

Lastly, join Generation XYZ by building out the domains you acquire. Your .xyz websites will start ranking in search engines, generate traffic, and create value. We are always looking for cool use cases to promote, so you never know when your website might get showcased by XYZ! [/ft_alert]


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir