Google’ın AMP Projesi Türkiye’de Yayında!


amp

Google’ın yeni projesi olan Accelerated Mobile Pages (AMP) ile Mobilden Haberlere Hızlı Erişim Dönemi Başlıyor.

Açık kaynaklı bir proje olan AMP ile hazırlanan web siteleri 4 kat daha hızlı yüklenecek ve 10 kat daha az veri tüketecekler. Google’ın az önce web sitesinden proje ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

Akıllı telefon ve tabletlerin bilgiye ulaşma yöntemlerinde devrim niteliğinde bir değişime yol açtığı günümüzde kullanıcılar haberlere cep telefonları üzerinden erişiyor.
Dünyanın dört bir yanındaki yayıncılar da okur kitlelerine ulaşmak için mobil web’i kullanıyor. Ancak ne yazık ki, özellikle hız söz konusu olduğunda, mobil web kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgiye erişim konusundaki beklentilerini karşılamakta yeterli olamıyor. Yayıncılar açısından; yüklenmesi uzun süren her sayfa, hem bir okuyucunun hem de reklam ya da abonelik yoluyla gelir elde etme fırsatının kaybına yol açıyor.

Aslında verilerin ortaya koyduğu tabloya göre kullanıcılar içeriğin hızlı yüklenmemesi halinde sadece üç saniye bekledikten sonra web sitelerini terk ediyor. Kuşkusuz bu sadece istediklerine online üzerinden erişmek isteyen kişiler için değil, okurlarının onlar için oluşturdukları içeriğin keyfini sürmesini isteyen yayıncılar açısından da tercih edilmeyen bir durum.

Bilgiye erişim konusu, Google’ın misyonunun merkezinde yer alıyor. İşte bu nedenle geçtiğimiz yılın Ekim ayında mobil web’in hız ve performansını önemli ölçüde değiştirmeyi hedefleyen yeni bir açık kaynak girişimi olan Accelerated Mobile Pages-AMP projesinde endüstrideki diğer oyunculara katıldık. AMP, kısa bir süre içerisinde mobil web’in geliştirilmesi misyonu etrafında bir araya gelen yüzlerce yayıncı, çok sayıda teknoloji şirketi ve reklam teknolojisi kuruluşlarının da katılımıyla büyük yol kat etti.

Accelerated Mobile Pages – AMP Türkiye’de…

Bugün de AMP sayfalarını Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sunarak mobil aramalarda, ilgili haberlere hızlı bir şekilde erişim sağlayıp, okuyabilme deneyimlerine katkı sağlayacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Artık Google’da mobil bir cihaz ile arama yaptığınızda, AMP kullanılarak tasarlanan sayfalar, ilintili arama sonuçları doğrultusunda ‘Öne Çıkan Haberler’ bölümünde yer alacak. Okumak için seçtiğiniz bilgiye anında yüksek bir hızla erişebileceksiniz. Üstelik yüklenmesi için uzun uzun beklemeden veya okurken sağa sola atlamadan haberi kolayca yukarı-aşağı kaydırabileceksiniz. Ayrıca, sayfayı kaydırarak AMP haberlerinin birinden diğerine kolayca geçiş yapılabileceksiniz.

AMP ile web’de gezmek, ister Android ister başka platformda olsun muhteşem bir deneyim sağlıyor. Çünkü AMP ile hazırlanan web sayfaları, dengi olan diğer sayfalara göre ortalama 4 kat daha hızlı yüklenip, on kat daha az veri kullanıyor. Çoğu zaman göz açıp kapatıncaya kadar yükleniyor. Mobilde okumak da böyle olmalı, hızlı ve eğlenceli…

Kullanıcıların AMP içeriğini Google Arama sonuçları arasında bulmalarını kolaylaştırmak için önemli bir adım ancak açık kaynaklı AMP Projesi için yapılacak daha çok fazla iş var.
AMP açık kaynaklı olduğundan köklü günlük yayınlar ve haber kuruluşlarından en küçük bloglara, tamamıyla dijital yayınlardan yerel gazetelere kadar isteyen herkes kolayca kullanabiliyor, kendi AMP sayfalarını yaratabiliyorlar.

Endüstrinin mobil web’i herkes için muhteşem hale getirmek gibi ortak bir amaçla nasıl bir araya geldiğini görmek de gerçekten etkileyici.Açık kaynak kodunun yer aldığı Gifthub’da sadece geçtiğimiz yıl 7.000’den fazla geliştirici çalışmada yer almış durumda. AMP’nin diğer içerik çeşitleriyle ilgili potansiyeli de düşünüldüğünde, gelecek için heyecanlanıyoruz.

Bu proje hakkındaki düşüncelerinizi alt kısımdan yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir