Red Hat 19 yıllık logosunu değiştirdi

Kurulduğu günden günümüze büyük bir değişime imza atan Red Hat, 19 yıl sonra bu değişimi temsil eden yeni logosunu duyurdu.


Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, 19 yıl sonra ilk defa değiştirdiği yeni logosunu kullanmaya başladığını duyurdu.

Koyu renklere sahip web sayfalarıyla renk uyumsuzluğu oluşturduğu ve okumayı zorlaştırdığı için yenilenen logoda kırmızının daha açık ve parlak bir tonu tercih edilirken, şirketle özdeşleşen kırmızı fötr şapkanın altındaki gölge adam yer almıyor. 25 yılda yeni bir hareketin öncüsünden dünyanın dört bir yanında sıkça kullanılan açık kaynağın yol göstericisine dönüşen şirket, yeni logosunun bu değişimin sembolü olmasını hedefliyor.
 
Sadece yeni bir logo değil, bir logo sistemi tasarlayan Red Hat, en küçük ikonlardan bir duvarı kaplayacak posterlere kadar tüm boyutlarda kullanılabilen, esnek bir logo üzerinde karar kıldı.
 
Yeni logo, Red Hat markasını oluşturan açık, özgüvenli ve bağlı yaklaşımı merkezine alıyor. Logo aynı zamanda ilk başta kod ve teknolojiden ibaret olan açık kaynağın, topluluğun bağlantılarını ve deneyimini bir araya getiren bir yapı haline dönüşmesini de temsil ediyor.
 
Açık kaynak teknolojisine olan bağlılığının yanı sıra tüm dünyada iş birliğinin, katılımın ve şeffaflığın meritokratik değerlerini benimsemesiyle de bilinen Red Hat, bu süreçte de bu değerlere bağlı kalarak tasarım sürecini müşterilerine, iş ortaklarına, iş birliği yaptığı firmalara ve öncü tasarım uzmanlarına açtı ve en iyi görüşün kazanması için iş birliği ortamı oluşturdu.
 
Açık kaynak topluluğu üyeleri, mevcut Red Hat müşterileri, iş ortakları ve vücuduna gölge adamın dövmesini yaptıran Red Hat sevdalıları kendi fikirlerini beyan etti. Gölge adamın yer almadığı yeni logo, gücünü Red Hat’in marka ekibinin müşterilerden ve iş ortaklarından topladığı geri bildirimler, anket verileri ve yeni tasarım üzerine yapılan çalışmalardan alıyor.
 
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin, “25 yıl önce Red Hat henüz çok yeniydi; açık kaynak bilinmiyor, kırmızı fötr şapkanın altındaki “Gölge Adam” mevcut duruma adeta baş kaldırıyordu. Bugün ise Red Hat, sektöre yeni bir tanım getirdi; açık kaynak yazılımları dünyayı yönetiyor ve gölge adam, 25 yılda gerçekleşen bu radikal değişimin sonunda Red Hat’in yol gösteren bir fenere, dünyanın potansiyelinin açığa çıkması için yön veren bir ışığa dönüşmesini artık yeteri kadar simgelemiyordu. Tüm bu sürecin sonucunda ortaya çıkan yeni logomuzda artık gölge adam da yer almıyor. Çünkü gölge adam, Red Hat’in her daim savunduğu açıklık ve şeffaflık süreçlerini temsil edemiyordu.Artık yeni logomuz, Red Hat markasını oluşturan açık, özgüvenli ve açık kaynak topluluklarıyla her daim etkileşim içinde olma yaklaşımını sembolize ediyor” dedi.

[zombify_post]


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir