Web Hosting ve VPS Hosting arasındaki farklar


Web Hosting ve VPS Hosting hizmetleri arasında çok ince benzerlik olmakla birlikte faydalı olabilecek farklılıklar da mevcut.

Her iki hizmet türü de ihtiyaçlarını karşılayan kişiyi memnun etmekte ancak VPS Hosting tarafında hem servis sağlayıcının hem de hizmet alan kişinin alması gereken yol biraz daha fazla.

Web Hosting

Web Hosting web site dosyalarınızı veya bir uygulamanızı internet üzerinden bir alan adı ile her yerden erişilebilir kılan bir servistir.

Bir Web Hosting servisi satın aldığınız zaman aslında bir veri merkezi üzerinde çalışan büyük disk ve işlem gücü kapasitesine sahip yüzlerce sunucudan birisi üzerinde bir disk alanı satın almış / kiralamış oluyorsunuz.

En önemlisi sadece bir disk alanından farklı olarak 7/24/365 erişebileceğini ve istediğinizde hosting kontrol panelleri (örn. MaestroPanel, Plesk, cPanel) sayesinde web sitelerinizi bir tıkla oluşturma imkanınız oluyor.

VPS Hosting

Eğer dosyalarımın başka kişilerin dosyaları ile aynı yerde durmasını istemiyorum, çok geniş bir alana ihtiyacım var ve daha fazla işlem gücüne ihtiyacım var gibi talepleriniz varsa başlangıç aşamasında VPS Hosting tam olarak sizin için diyebiliriz.

VPS Hosting, Web Hosting ile benzer bir şekilde ağırlıklı olarak web sitelerinizin ve uygulamalarınızın internet üzerinde yayınlanmasında kullanılmaktadır.  Web Hosting size kısıtlı (limitli) kaynaklar sunarken VPS Hosting’de ihtiyacınız olan kaynakları (Disk alanı, ram, işlemci) satın alma aşamasında siz belirleyebiliyorsunuz. VPS Hosting online mağazalarda, dijital ajanslarda ve yüksek trafikli web sitelerinde Web Hosting’ e göre daha stabil ve performanslı çalışmasından dolayı tercih edilmektedir.  Basit bir örnekleme ile Web Hosting satın alarak apartmanda bir daire, VPS Hosting satın alarak ise müstakil bir ev satın almış oluyorsunuz.

Benzerlikler

  • 7/24/365 Erişilebilirlik ve Destek
  • Hosting Kontrol Panelleri (örn. MaestroPanel, Plesk, cPanel)
  • %99.9 Uptime Garantisi
  • Ücretsiz Kurulumlar

Farklılıklar

Teknik Destek Seviyeleri ( Web Hosting’ de destek seviyesi sabitken, VPS Hosting’ de teknik yeterliliğinize göre bir teknik destek seviyesi seçmeniz gerekiyor )

Esneklik (Web Hosting’ de satın almış olduğunuz hizmetin dışına çıkamazken(disk alanı ve trafik hariç) VPS Hosting’ de ise ihtiyaçlarınız doğrultusunda (Disk alanı, ram, işlemci) genişleyebilirsiniz)

Maaliyet ( Web Hosting servisleri VPS Hosting servislerine oranla çok daha ucuz diyebiliriz )

Ertuğrul HALİLZADE


Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir