Alan Adı Tarihi: Önemli Başlıklar, Dönüm Noktaları


1985 yılının sonunda dünyada sadece 6 adet kayıtlı domain bulunmaktaydı. O yıllardan günümüze geçen sürede 265 milyondan fazla alan adı kayıt edildi.

Dünya, internetin 27. yılını kutlarken alan adları, internette gezinirken web sitelerine ve içeriklere ulaşmamızdaki en önemli köprü olarak önemini koruyor. Bu makalede alan adlarının tarihine dair etkili ve önemli dönüm noktaları ve gelişmeleri sıralayacağız;

1985: İlk .com uzantılı alan adı kaydı

15 Mart 1985 tarihinde Massachusetts’de faaliyet gösteren bilgisayar şirketi Symbolics Inc. ilk .com alan adı kaydını gerçekleştirdi. 2009 yılında XF.com Investments tarafından açıklanmayan bir tutarla satın alınana kadar geçen 25 yıl boyunca aynı şirketin yönetiminde kaldı.

1995 – Alan Adı Kaydı Artık Ücretli

Alan adı kayıt işlemleri isteyen herkes tarafından 1995 yılı öncesine kadar ücretsiz yapılabiliyordu. Ancak bu yıl, National Science Foundation alan adı tescil hakkı kazanınca, 2 yıllık kayıt işleimini 100$ karşılığında yapmaya başladı.

1998 – DNS Özelleştirmesi

1998 yılında Amerikan Ticaret Bakanlığı, başkan Clinton’un da ısrarıyla, daha sonra ABD hükümeti tarafından kontrol edilen Domain Naming System (DNS)’in, özelleştirilmesi için bir öneri yayınladı.

2003: Alan Adları Kanunu

Yanıltıcı ve pornografik içeriklere sahip alan adları için cezaların uygulanabildiği yeni mevzuat hayata geçti. Örnek: “Bobthebiulder.com”, “Teltubbies.com”

2007: En Pahalı Alan Adı Satışı

Şimdiye kadar yapılan en pahalı alan adı satışı 35 M$ ile vacationrentals.com oldu.

vacation rentals

vacation rentals

Bu satıştaki ilginç detay ise, en büyük rakibi Expedia’nın projeyi kurtarmak için siteyi satın almış olduğudur.

2012: Mike Mann 24 Saat İçerisinde 14.962 Alan Adı Kaydetti

Nisan 2012’de Mike Mann 24 saat içerisinde yaklaşık 15.000 alan adı kaydı gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamada, “Aç gözlü değilim, dünya kadar kazanmak istiyorum” dedi.

GÖZAT:  Yeni Domain Uzantıları Web’in Geleceği Mi?

2013: İnternette 4 Karakterli Alan Adları Tükendi

Aralık 2013’de WhoAPI, yayınladığı analizde 4 karakterli alan adı kombinasyonlarının tükendiğini belirtti. AAAA.com itibaren ZZZZ.com kadar 456.976 kombinasyon 4 karakterli alan adının tükendiği duyuruldu.

2014: 100’den Fazla Yeni Alan Adı Uzantısı Satışa Sunuldu

2014 yılında, 100’den fazla yeni gLTD alan adı uzantısı satışa sunuldu. (.com, net, .org,  gibi jenerik üst düzey alan adı uzantılarının tükenmeye başlamasının ardından yayınlanan yeni uzantılar (.cars ve .music) gibi genel kelimelerin yanı sıra .apple ve .hyundai gibi şirket adlarını da içeriyor. Yeni alan adı uzantıları kullanıcılara jenerik alan adlarına sahip olma noktasında bir fırsat niteliği taşıyordu.

Bizim derlediğimiz başlıklar bu şekilde, sizlerin eklemek veya düzeltmek istediği önemli gelişme(ler) varsa alt kısımdan yorum olarak belirtebilirsiniz. 🙂


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir