Beşinci Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da Gerçekleşti


DNS Forum

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) tarafından organize edilen Beşinci Orta Doğu Alan Adı Sistemi (DNS) Forumu, Ankara’da gerçekleşti. 25-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen Forum, Türkiye’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) ev sahipliğinde düzenlendi.

BTK Başkanı Fatih Sayan, “Türkiye’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu olarak beşinci Ortadoğu DNS Forumu’na ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “Bu forum, bilgi paylaşımı yapmak ve alan adı endüstrisi ile internet profesyonelleri ve Orta Doğu ve dünyadaki uzmanlarla ağ kurmak için mükemmel bir platform. Herkesi Ankara’daki genel merkezimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” diye ekledi.

Forum 2014 yılında, ICANN topluluğunun bilgi ve fikir alışverişi yoluyla büyümesini teşvik ederek, Orta Doğu’daki DNS endüstrisini güçlendirmeye yardımcı olmak amacıyla başlatıldı. Bu, bölgeden katılımcıların katılımını sağlamayı ve ICANN’in politika geliştirme süreçlerine katkıda bulunmayı ve ICANN topluluğunun önde gelen rollerini kazanmayı amaçlayan topluluk öncülüğündeki Orta Doğu stratejisinin ana sonuçlarından biriydi. Bu hedef doğrultusunda forum, bölge ile ilgili tarafları ve dünya uzmanlarını bir araya getirerek, deneyimlerini paylaşmalarına ve alan adı endüstrisindeki yeni gelişmeler hakkında güncellemeler sunmalarına yardımcı oluyor.

Orta Doğu ICANN Küresel Paydaş Katılımı Başkan Yardımcısı Baher Esmat, “Orta Doğu, küresel İnternetin yarattığı fırsatları değerlendirmek için büyük bir potansiyele sahip ve bu forum için beşinci kez bir araya gelirken, Orta Doğu’nun dijital alanda ilerleme fırsatlarını gözeteceğini ve alan adı endüstrisindeki payını artırmaya devam edeceğini umuyorum. Bu forum, tüm Orta Doğu’da ICANN ve DNS endüstrisine bölgesel katılımın sağlanmasına yardımcı olan önemli etmenlerden biri” dedi.

Forum beşinci yılını doldururken, İstanbul ICANN Bölge Ofisi de açılışının beşinci yılını kutluyor. Her iki kilometre taşı da ICANN’in Orta Doğu ve Afrika’daki farklı topluluklarla ilişki kurma ve bu bölgelerdeki DNS endüstrisini desteklemeye yardımcı olacak temelleri atma taahhüdünü destekliyor.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir