Araştırma: Programlama Dillerinde Kullanıcı Eğilimleri


Programlama

Bünyesinde 7 milyon programcı bulunan Stack Overflow, tüm programlama dillerinde bir bilgi deposu gibi görülmekte. Stack Overflow’un veri bilimcilerinin kullanıcılarının eğilimlerini gözlemleyerek ortaya çıkarttığı tabloda en popüler programlama dilleri ve kullanım zamanları dikkat çekiyor.

Gündüz saatlerinde, Microsoft’un C # programlama dili hüküm sürüyor. Bu aslında oldukça doğal bir durum çünkü işletme teknolojisinden, finans uygulamalarına kadar her yerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda, Sharpoint’te de kullanılmaktadır.

Programlama Dili ve Kullanım Saati

C # geliştiricileri mesai saatleri aralığında bu dili kullanma eğilimde. Akşam 6’dan sonra ise bu konularda gelen soruların oranı bir anda düşüyor. Ancak aynı şey, C programlama dili için geçerli değildir. C geliştiricilerinin akşamları bu dili kullanmakta olduğu görülüyor. Bunda, oyunların ve kişilerin internet projelerini oluşturmak için kullandığı hobi amaçlı çalışmaların etkili olduğu söylenebilir. Aynı şey JavaScript ve Python geliştiricileri için de geçerli, ancak C kadar yüksek bir oranda değil.

Gün boyunca en çok ziyaret edilen makalelerin, kurumsal teknolojiler, Sharepoint ve SQL Server gibi Microsoft teknolojileriyle ilgili olduğu görülüyor.

Programlama Dili Kullanım Saatleri

 

Fakat gece saatlerinde Haskell, Meteor ve Go gibi niş dillere olan ilgi yoğunlaşıyor.

Stack Overflow verilerine göre, Haskell hakkındaki sorulara yapılan ziyaretlerin sadece yarısı iş günü boyunca gerçekliyor. Diğer yarısı akşam gerçekleşir.

Stack Overflow’un blog yazısı, geliştiricilerin nasıl çalıştığı ve kullandığımız dillerin akışkan niteliğiyle ilgili büyüleyici bilgiler içeriyor. Tüm verileri detaylı incelemek için tıklayınız.

Ayrıca yazılım ve programlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz Natro‘nun 0,99$/ay fiyat ile sunduğu SSD platform, Başlangıç Hosting paketini inceleyebilirsiniz.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir