İyi Yazılımların Hepsi İşe Yarar Mı?


Working Programmer. Programmer Showing Code Issue on the Screen.

İş analisti bir projeye başlamadan önce hangi soruların yanıtlarını hangi öncelikle aramalı? İş analizine ilişkin bu ve benzeri birçok soru, BA-Works tarafından düzenlenen BAistanbul Konferansı’nda yanıt bulacak.

Bir BT projesinin analizini yapacak bir iş analisti hangi soruları hangi öncelik sırası ile sormalı? Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, “Business Analysis, Software Testing, Usability” adı ile İngilizce versiyonu da bulunan “İş Analizi, Yazılım Testi, Kullanılabilirlik” adlı kitabında bu soruya net bir biçimde yanıt veriyor.

“Kullanıcı odaklı analiz ve tasarım kavramında yazılımı kullanacak kim ise, yazılımın onun gözünden bakılarak kurgulanması ve kullanım senaryolarının oluşturulması hedeflenir” diyen Yitmen’e göre, aksi durumda projenin sonunda ortaya güzel bir yazılım çıkmasına karşın, kullanıcı “Bu benim ne işime yarayacak?” sorusunu sorabilir.

Dolayısıyla, iş analisti önce “Kim” sorusunu sormalı, ardından “Niçin” sorusunun yanıtını arayarak, kullanıcıların isteyecekleri fonksiyonalitelerle neyi başarmayı amaçladıklarını öğrenmeli. Yitmen, bu iki sorunun ardından “Ne” ve “Nasıl” sorularının gelmesi gerektiğini ifade ediyor.
BA-Works tarafından düzenlenen BAistanbul Konferansı, bu ve benzeri başlıklarda iş analistlerinin ilgi alanına giren birçok başlığı masaya yatırmaya hazırlanıyor. 5 Aralık 2016 Pazartesi günü BI Technology, OBSS ve Yapı Kredi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşecek etkinlikte, bilişim, iş analizi, inovasyon ve iş geliştirme alanlarında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen isimleri söz alacak.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir