Etohum San Francisco Konferansı gerçekleşti!


Türkiye’nin önde gelen erken aşama yatırım şirketi ve girişim hızlandırıcısı Etohum, dünyanın teknoloji girişimciliği merkezi olarak kabul edilen San Francisco’da bir kez daha girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getirdi.

İTÜ ARI Teknokent sponsorluğunda dördüncü kez düzenlenen Etohum San Francisco Konferansı, Türkiye’den çıkan girişimlerin dünyaya açılmasını hızlandıran önemli bir etkinlik olarak bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini bir araya getirdi. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da etkinliğe Türkiye ve bölgeden 300’ü aşkın girişimci, yatırımcı ve uzman katıldı.

22 Haziran Çarşamba günü Galvanize hızlandırıcısında gerçekleştirilen Etohum San Francisco etkinliğinde Intel’in İş Geliştirme ve Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz, Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Tabak, Startup Grind’den Derek Andersen, Google hızlandırıcısı Roy Glasberg, Picsart Founder’dan Hovhannes Avoyan, Freshdesk’ten Dilawar Syed, Striim’den Ali Kutay, “Startup Rising” yazarı Christopher Schroeder, Endeavor’dan Allen Taylor, “From The Other Side of The World” yazarı Elmira Bayrasli, Inventuslaw’dan Anil Advani gibi önemli isimler konuşmalar yaptı.

Etohum Kurucusu Burak Büyüdemir’in Etohum San Francisco etkinliğinin açılış konuşmasında şunları söyledi: “Son 3-4 senedir Türkiye’de melek yatırımcılık ve girişimcilik kavramları oldukça popüler oldu. Melek yatırımcılar genel olarak kendilerine fiziksel olarak yakın girişimlere yatırım yapmayı tercih ediyor. Türk girişimlerin yatırım için yabancı melek yatırımcıları beklemesinin doğru olmayacağını düşünüyoruz. Bundan dolayı bu konferans ile Türkiye’den çıkan ve gelecek vadeden girişimlerin dünyaya açılmasını hedefledik. Gelecekte de Türk girişimlerini yabancı yatırımcılar ile buluşturmaya devam edeceğiz.“ dedi.

Etohum San Francisco Konferansı’nda açılış konuşması yapan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Tabak, Türkiye’nin önde gelen teknoparklarından İTÜ ARI Teknokent olarak, internet ve teknoloji dünyasının yakından takip ettiği bu önemli buluşmada yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından Türkiye’nin AR-GE ve inovasyona dayalı teknolojik birikimini güçlendirmek ve teknolojik girişimlerin başarılarını daha da geliştirmek amacıyla 2002 yılında kurulduklarını belirten Gökçe Tabak sözlerine şöyle devam etti:

“Yılda 600’ün üzerinde projenin üretildiği ITÜ ARI Teknokent’te, 148’i patentli olmak üzere toplamda 2.500’ün üzerinde başarılı proje çıkardık. 2015 yılında 3 milyar TL gelir üreten İTÜ ARI Teknokent firmaları 180 milyon dolar AR-GE ihracatına da imza attı. Bugün geldiğimiz noktada artık mevcut girişimcilerimiz, yatırımcılarımız ve yeni projelerimizle ülkemizde girişimcilik algısının oluşumuna öncülük ediyoruz. Diğer taraftan 2 yıldır yürüttüğümüz “İTÜ GATE Uluslararası Girişimci Hızlandırma Programı” ile teknoloji firmalarının Amerika pazarına açılmasını destekliyoruz. İTÜ ARI Teknokent olarak en büyük amacımız Türkiye’den küresel ölçekte markaların çıkmasına imkan tanımak. İTÜ GATE’i de bu amacımız doğrultusunda attığımız en önemli adımlarından biri olarak görüyoruz” dedi.

Etohum Konferansı’nın da girişimciler için çok önemli bir etkinlik olduğunu belirten Tabak, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinin liderleriyle aynı ortamda bulunup, onların tecrübelerinden birebir yararlanmanın büyük fırsat olduğunu sözlerine ekledi. Tabak yaptığı konuşmada, Silikon Vadisi’nde yer almak isteyen girişimcilere, global ölçekte değerlendirilebilecek projeler üretmelerini ve spesifik bir alana odaklanmalarını tavsiye etti.

Türkiye’de teknoloji ile ilgili girişimlerin artması gerektiğine dikkat çeken Intel’in İş Geliştirme ve Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz “Ülkemizde inovatif girişimler bulunuyor. Ancak bu girişimleri globale Türkiye’deki girişim ekosisteminin gelişimine büyük katkıda bulunacaktır. Bu alanda uluslararası faaliyetler Türkiye’den çıkan girişimler için oldukça önemli. Bu girişimlerin Silikon Vadisindeki gelişmelerin bir parçası olması gerekiyor.” diye konuştu.

Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ise konuşmasında büyük çaplı kurumların bir girişimci yaklaşımı ile faaliyetlerini sürdürerek inisiyatif almalarının önemine değindi. Etohum platformunun Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi açısından çok faydalı olduğunu ifade eden Boyner, “Bu etkinliklerde ekosistem içerisindeki oyuncuların bir araya gelerek bilgi alışverişi yapmalarını çok faydalı buluyorum.” dedi.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir