Natro, 2017 Domain Sektörü İnfografiğini Yayınladı


2017 yılında önemli gelişmelerin yaşandığı domain sektörüne ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle dünyada domain regülasyonlarını yöneten ICANN’in de bölge ofislerinden birine ev sahipliği yapan Türkiye’de başta COM uzantısı olmak üzere her geçen gün daha fazla alan adı kaydı gerçekleşiyor. 

 

2017 yılında; dünyada kayıt edilen toplam domain sayısı 332 milyonu aşarken, 2014 yılında hayatımıza giren yeni alan adı uzantıları Türkiye’de büyümesini bu yıl da sürdürdü.  .club, .xyz ve .site gibi yeni alan adı uzantılarının 2017 yılındaki kayıt toplamı ise 185 bini aştı.

Türkiye’nin lider alan adı ve web hosting kuruluşu Natro, 2017’de sektörde yaşanan önemli gelişmeleri, hazırladığı infografikte topladı.

İçerisinde hem Türkiye hem de Dünya domain sektörü ile ilgili veriler barındıran infografikten dikkat çeken bazı noktalar ise şöyle;

2017 yılının 4. çeyreğinde, dünyada kayıt edilen toplam domain sayısı, geçtiğimiz yıl aynı döneme göre, %0,9 artış göstermiştir.

Dünya’da en çok kayıt edilen domain uzantısına bakıldığında ise; .com, 131 milyon kayıt sayısı ile geleneği bozmuyor ve 2017 yılının da birincisi olarak karşımıza çıkıyor.

Domain sektöründe dikkat çeken bir diğer veri, XYZ’nin yeni domain uzantıları arasındaki liderliğini koruması. XYZ, %6,5 oranla, jenerik yeni domain uzantıları arasındaki en büyük paya sahip durumda.

Dünyada en çok domain kayıt eden ülkelere bakıldığında ise ilk sırada Çin’in yer aldığı görülmekte.

Natro’nun hazırlamış olduğu infografiği detaylı olarak aşağıda inceleyebilirsiniz;

Natro

0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir