Qualcomm, Veri Merkezleri için 48 Çekirdekli İşlemcisini Duyurdu


Dünyanın ilk 10nm sunucu işlemcisinin ticari üretimine başlayan Qualcomm, veri merkezlerindeki işlemlerin geleceğini yeniden şekillendirmeyi hedefliyor. Qualcomm Centriq™ ürün ailesinin ilk üyesi olan Qualcomm Centriq 2400 serisi en gelişmiş 10nm FinFET işlemci teknolojisi üzerine inşa edildi.

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM) iştiraki Qualcomm Datacenter Technologies’in dünyanın ilk 10nm sunucu işlemcisinin ticari üretimini yaptığını ve canlı olarak tanıtımını gerçekleştirdiğini duyurdu. Qualcomm Centriq™ ürün ailesinin ilk üyesi olan Qualcomm Centriq 2400 serisinin 48’e varan çekirdeği bulunuyor. İşlemci aynı zamanda en gelişmiş 10nm FinFET işlemci teknolojisi üzerine inşa edildi. Qualcomm Centriq 2400 serisine güç veren Qualcomm® Falkor™ CPU, Qualcomm Datacenter Technologies’in özel ARMv8 uyumlu çekirdeklerini kullanıyor. Hem yüksek performans hem de güç verimliliğini en yüksek seviyede sunacak şekilde optimize edilmiş bu çekirdekler, veri merkezlerinin genel iş yükleri ile başa çıkmalarını sağlayacak şekilde tasarlandı.

Endüstriye yeni nesil nod’a giden yolda öncülük yapan bu açıklama; çığır açan, yüksek performanslı ARM tabanlı sunucu işlemcilerinin veri merkezlerine kazandırılması açısından tarihe geçecek bir başarı olarak da dikkat çekiyor. Qualcomm Datacenter Technologies; performans, verimlilik ve güç ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan toplam sahip olma maliyeti için de optimize edilmiş yeni sunucu çözümleri arayan bulut müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak eşsiz bir konuma da sahip oldu. Qualcomm Datacenter Technologies, müşterilere üst seviye sunucu işlemci alternatifleri sunarak ARM ekosistemini güçlendiren inovatif sunucu SoC’lar ile veri merkezleri işlemlerinde geleceği yeniden şekillendirmeyi amaçlıyor.

Qualcomm Datacenter Technologies Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Anand Chandrasekher, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Qualcomm Centriq 2400 serisi ile ARM tabanlı sunucular için yüksek performansı ve güç verimliliğini konsept olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştürüyoruz. Qualcomm olarak en yeni premium akıllı telefonlara düşük güç tüketen yüksek performans getirmek için en son entegre devre (IC) teknolojisini kullanıyoruz. İlk kez 10nm IC teknolojisini kullanan ve ARM işlemciler ile çip üzeri sistem tasarımlarındaki deneyimini güçlendiren Qualcomm, Qualcomm Centriq sunucu işlemci ailesi ile veri merkezlerine çığır açan teknoloji getiren ilk şirkettir.” dedi.

Etkinliğin bir parçası olarak ayrıca Qualcomm Datacenter Technologies, Qualcomm Centriq 2400 işlemcinin güç verdiği Linux ve Java üzerinde Apache Spark ve Hadoop çalıştırdı. Önemli müşterilere örnek olarak gönderilen Qualcomm Centriq 2400 işlemcinin 2017 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir