Siber güvenlik adına zor geçen bir yıl; 2015!


Protection concept: Painted green text DDOS Attack on Digital Paper background with Hand Drawn Security Icons

2015 biterken geriye dönüp baktığımızda, bu yılın bilişim ve siber güvenlik adına zorlu geçen bir yıl olduğu aşikar. Ayrıca 2014 yılına göre de yapılan siber saldırıların 2 kat arttığını not olarak belirtmekte fayda var.

Özellikle geçriğimiz ay, ülkemiz .tr uzantılı alan adlarına yönelik gerçekleşen ve tarihin en büyük DDoS saldırılarından biri olma özelliği taşıyan saldırılar sebebiyle kamu siteleri ve bankacılık sektörü büyük sıkıntılar yaşadı. Büyük veri ile birlikte siber güvenliğin de her geçen gün önem kazandığı, daha fazla çalışma yapılmasının gerektiği bir alan olduğunu da bu saldırılar ile tekrar görmüş olduk.

Siber güvenlik, kişisel bilgi gizliliği ve veri güvenliği gibi konuların hayati önem taşıdığı günümüzde “Siber Savaş” tabirini artık daha sık duyar olduk. Her geçen gün çeşitlenen ve şekillenen saldırı türleri ve boyutları, savunma sistemlerinin ve senaryolarının da bu paralelde gelişimini gerektiriyor.

Hosting Dergi’nin yayınlanan 13. sayısında Verisign 2015 yılı Siber Tehditler ve Trendler raporunu inceleyebilir, Türkiye ve Dünyadan sektörel haberler ile birlikte, uzman yazarlarımız tarafından hazırlanan siber güvenlik içerikli makaleleri bulabilirsiniz.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir