Swift Playgrounds Kodlama Eğitimini Robotlar, Drone’lar ve Müzik Aletleriyle Genişletiyor


Apple, iPad için eğitim odaklı kodlama uygulaması Swift Playgrounds’un robotlar, drone’lar ve Yeni çıkan albümleri telefona indir aletleri kullanarak kodlamayı öğreten heyecan verici yeni özelliklerini duyurdu. Swift Playgrounds, Apple’ın birinci sınıf uygulamalar geliştirmek için kullanılan güçlü ve kullanımı kolay programlama dili Swift ile kod yazmayı öğrenen öğrenciler ve yeni başlayanlar için mükemmel bir çözüm sunuyor. Apple önde gelen cihaz üreticileriyle birlikte çalışarak, Swift Playgrounds uygulamasından Bluetooth özelliğine sahip robotlara bağlanmayı kolaylaştırdı. Bu sayede çocuklar şimdi LEGO MINDSTORMS EV3, Sphero SPRK+, Parrot drone’ları gibi pek çok popüler cihazı programlayıp kontrol edebiliyor. Swift Playgrounds 1.5 güncellemesi 5 Haziran Pazartesi gününden itibaren App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek.

“Tüm dünyada 1 milyondan fazla çocuk ve yetişkin, Swift Playgrounds kullanarak eğlenceli ve etkileşimli bir şekilde Swift kodlarının temellerini öğreniyor,”  diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi herkes Swift Playgrounds ile oluşturduğu kodu anında görebilir ve en sevdiği robotları, en hit müzikleri indir drone’ları ve enstrümanları doğrudan kontrol edebilir. Bu, kodlama öğrenmek için çok heyecan verici ve etkili bir yöntem.”

“Bugün, tüm
dünyada daha fazla öğrenciye kodlama öğrenme fırsatı sunmak için Apple ile güçlerimizi birleştiriyoruz,” diyen LEGO Education Başkanı Esben Stærk Jørgensen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hepimizin bildiği LEGO parçalarını ve LEGO MINDSTORMS Education EV3’teki uygulamalı ve eğlenceli öğrenme yaklaşımını, Swift Playgrounds’un güçlü öğrenme platformuyla bir araya getirerek isteyen herkesin kendi LEGO MINDSTORMS tasarımını gerçek Swift kodlarıyla programlamasını sağlıyoruz.
Swift Playgrounds ile herkes bu popüler cihazları uygulamadan çıkmadan programlayıp kontrol edebilir:
  • Dünya çapında okullarda çok popüler olan LEGO MINDSTORMS Education EV3, öğrencilerin kodlamayı, kendi yapıp kontrol ettikleri LEGO yaratıkları, araçlar, makineler ve icatlarla gerçek hayat sorunlarını çözerek keşfetmelerini sağlıyor. Swift Playgrounds ile çocuklar, oluşturdukları kodlarla kendi tasarımlarının motorları ve sensörleriyle etkileşime geçebiliyor.
  • Robot özelliklerine sahip popüler bir top olan Sphero SPRK+; yuvarlanması, dönmesi ve hızlanmasının yanında renk de değiştirebiliyor. Sphero bir engelle karşılaştığında geri bildirim sağlayan sensörlerin tümü Swift koduyla kontrol edilebiliyor.
  • Parrot Mambo, Airborne ve Rolling Spider drone’ları havalanıp iniş yapabiliyor ve dönebiliyorlar. Drone’lar ayrıca havada takla atma gibi hareketler de yapabiliyor. Tüm bunlar kullanıcıların oluşturduğu kodlarla kontrol edilebiliyor.
  • UBTECH Jimu Robot MeeBot Kit çocukların kendi yaptıkları robotları yürüyecek, el sallayacak ve dans edecek şekilde programlayabilmelerini sağlıyor.
  • Kodlamanın temellerini öğretmek için tasarlanan heyecan verici uygulamalı öğrenim robotu Dash by Wonder Workshop, ilkokul öğrencilerinin yaratıcı problem çözme ve sayısal düşünme becerilerini geliştiriyor.
  • Dokunmaya duyarlı bir küp olan Skoog, farklı becerilere sahip çocukların, Swift kodlarıyla eğlenceli bir şekilde keşfetmelerini, tasarım yapmalarını ve müzik çalmalarını sağlıyor.

0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir