Ülkemizde Siber Güvenlik Farkındalığı Yaratan Hactrick Ekibi ile Özel Röportaj


Ülkemizde siber güvenlik farkındalığını artırmak amacıyla Octosec tarafından 3 yıldır düzenlenen bir etkinlik olan Hacktrick hakkında merak edilenler ile ilgili kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Kimdir Bu Octosec ve Canyoupwnme?

Octosec ve Canyoupwnme ekipleri, firmalardan tamamen bağımsız, hiçbir şekilde ticari ve kâr amacı gütmeyen, ülkemize, bu alanda çalışmak isteyen ülkemizin gençlerine ve güvenlik sektörüne hizmet etmeyi hedef edinmiş 2 farklı ekiptir. Türkiye geneline açık olarak yapılan Hacktrick ve Hackerkamp etkinlikleri ile ön plana çıkmaktadırlar.

Octosec’in temeli 2013 yılında Ankara Üniversitesinde atıldı. O gün iki kişi ile başlayan bu serüven şuan 10 kişilik bir ekip ile devam etmekte. Ekibin kuruluş amacı Türkiye genelinde güvenlik sektöründe çalışan/çalışmak isteyen kişileri bir araya getirip bilgi paylaşımında bulunmaktı. Bu amaç doğrultusunda 4 yıldır hedeften sapmadan sağlam adımlarla ilerliyoruz. Şuan ekibin büyük çoğunluğu siber güvenlik sektöründe tanınmış ulusal ve uluslararası iş yapan firmalarda çalışmakta ve sektör tecrübelerini herhangi bir karşılık beklemeden öğrenmek isteyen insanlarla paylaşmaktadır. Bu amaç uğruna samimiyetle söyleyebiliriz ki faydalı olmak adına işten arta kalan zamanların çoğunda topluluk için çalışıyoruz. Basit bir örnek vermek gerekirse 3 gün süren Hacktrick etkinliğimiz için bile aylar öncesinden yüksek tempoda çalışmalara başlıyoruz. Yaptığımız etkinlikler Türkiye genelinde gerçekten büyük etkinliler oluyor. 2016 yılındaki Hacktrick eğitimlerine 1 hafta içinde yaklaşık 2000 kişi başvuru yapmış ve akabinde kayıtları kapatmak durumunda kalmıştık. Tahmin edersiniz ki bu çapta büyük bir etkinliği organize etmek, eğer profesyonel olarak organizasyon işiyle uğraşmıyorsanız biraz zorlayıcı oluyor 🙂

Octosec kurulduğu sırada ekibin büyük çoğunluğu öğrenciydi. Herkes yavaş yavaş mezun olduktan sonra üniversiteler ve öğrenciler ile bağımız olsa da aktif olarak çok güçlü bir bağın kalmadığı fark ettik. Bir süre sonra öğrenci topluluklarıyla daha fazla iletişimde olmak, aktif olarak bir şeyler üreten arkadaşların sesini tek bir noktadan çok fazla kişiye duyurmak, bunu yaparken güzel bir ortam oluşturarak insanların çalışma motivasyonunu arttırmak ve nihayetinde daha fazla kişiye dokunmak amacıyla canyoupwnme projesi ortaya çıktı.

Peki yaptığınız etkinliklerden bahsedebilir misiniz?

Tabi sırasıyla bahsetmeye çalışalım.

Öncelikle ekipten kim olursa olsun konuşmacı/eğitmen olarak davet edildikleri yerlere sadece bilgi paylaşmak amacıyla gitmektedir. Bunun dışında sırasıyla Hacktrick, Hackercamp, pwnlydays ve Game of Pwners etkinliklerini sayabiliriz.

Hacktrick etkinliği ülkemizde ki siber güvenlik farkındalığını artırmak amacıyla Octosec tarafından 3 yıldır düzenlenen bir etkinliktir. İlk günün sunumlar ile geçtiği, diğer iki günün eş zamanlı olarak ortalama 750 kişiye yaklaşık 10 farklı konuda eğitimlerin verildiği büyük bir organizasyon diyebiliriz. Etkinlik sırasında eğitim ve sunumların yanında eğlenceli aktivitelerde düzenleniyor.  Sırasıyla Ankara Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesinde yapıldı. Bu yıl 4.sü düzenlenecek olan Hacktrick’in TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde yapılması planlandı.

2016 Hacktrick etkinliğinden bir kare.

Diğer bir eğitim etkinliğimiz ise Hackercamp’dır. Bu etkinlikte Octosec ekibi olarak bizlerle eğitim için iletişime geçen üniversite topluluklarıyla beraber ortalama 5 sınıftan oluşan 2 günlük Siber Güvenlik eğitimleri düzenliyoruz. Yine aynı şekilde aynı eğitim modeli canyoupwnme topluluğu altında pwnlydays adı altında verilmektedir.

Bunların dışında uzun süredir planladığımız ve nihayet bu sene faaliyete geçirdiğimiz Game of Pwners adı altında büyük bir CTF(Capture the Flag) yarışması düzenledik. Bu yarışma Türkiye’den ve yurt dışından büyük ilgi gördü. İlk 10’a giren takımın 4’ü yurt dışından katılım sağladı. Yarışma sonucunda aldığımız yorumlar, dünya standartlarında bir CTF olduğu yönündeydi. Game of Pwners yarışmasının da yer yıl düzenli olarak yapmayı planlıyoruz.

Şuan önümüzde 28-30 Nisan tarihleri arasında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde düzenlenecek olan Hacktrick etkinliği var. Eğitim ve seminer kayıtları kısa süre içerisinde açılacak. Merakı olan herkese bizi takip etmelerini ve eğitime katılabilmek için erkeden kayıt olmalarını öneriyoruz 🙂 Etkinlik için eğitim verme, yarışma sonucu verilecek hediyeler için destekte bulunma, direk sponsorluk gibi konular için bizimle info@hacktrickconf.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir