Web site hızınız ziyaretçiyi nasıl etkiler?


Highway Traffic at Sunset. Tilt Shift Concept Photo. Traffic in Las Vegas Nevada, USA.

Google’ın sayfa yüklenme hızının 737 milisaniye veya 5.6 MB büyüklüğe sahip Amazon un 3.19 saniye olduğunu biliyor musunuz?

Bu değerler web sitelerinin yüklenme hızının önemini gösterebildiği gibi Google’ın takıntısı olduğu birçok kişi tarafından da kabul gördüğünü göstermektedir.

Ne kadar kötü olabilir?

Web sitelerinin hızını denetleme noktasında Google tam anlamıyla büyük kardeş gibi. Sitenizin ne kadar hızlı çalıştığını kontrol etmek amacıyla sitenizi sürekli kontrol eder.

Web sitesi hızı Google’ın puanlama sisteminde 200 den fazla etkenden birisidir ve Google üzerinde üst sıralarda çıkmak küçük işletmeler başta olmak üzere birçok işletme için önemlidir. Kullanıcılar hızlı siteleri, Google ise kullanıcıları seviyor.

Yakın zamandaki Google’ın güncellemeleri ile birlikte web sitenizin mobil uyumluluğu da önem taşımakla beraber yavaş mobil uyumlu web sitelerini bekleyen diğer bir tehlike ise arama sonuçlarında görünmemek.

Yavaş yüklenme aynı zamanda kullanıcı deneyimini de oldukça düşürüyor.  Kullanıcılar yavaş yüklenen sitelere tahammül gösteremiyorlar. Amerikalı şirket Radware ‘ in araştırmasına göre potansiyel müşterilerin %51 ‘ site yavaşlık sorunu nedeniyle hiçbir ürün satın almadan siteyi terk ediyorlar.

Kötü ama neden? Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Optimize edilmemiş görüntüler: Siteniz için yüksek çözünürlüğe sahip görselleri seçebilirsiniz ancak bunları özel yazılımlar ile küçültmeden sadece biçimini küçültmeniz sitenizdeki yavaşlığın ana sebeplerinden birisi olabilir.

Web sitenizin tasarımı: Web siteniz çok yaratıcı bir tasarıma sahip olabilir. Tek bir yerde her şeyi sunmak isteyebilirsiniz ama buda web sitenizde yavaşlığa sebep olabilir.

Reklamlar: Web sitenizde yayınladığınız reklamlar sizin için elbette önemli olabilir. Unutmamalısınız ki reklam sayısı arttıkça web sitenizin yüklenme süresi de bir o kadar artacaktır.

Büyük kod yapısı: Gereksiz, kullanmadığınız veya daha kısa yazılabilecekken uzunca yazılmış ve hantal kod parçaları sitenizde yükleme hızını yavaşlatabilir.

Harici görseller, eklentiler: Web sitenize siteniz dışında çektiğiniz bir dosya var ise dosya kaynağı yavaşladığı zaman web sitenizde aynı yavaşlığı yaşayacaktır.

Hosting Servisi: Web sitenizin hızını etkileyen en büyük etkenlerden birisidir. Eğer yurtiçinde faaliyet gösteriyorsanız yurtiçi sunucuları olan bir firmadan hizmet almanız web sitenizin hızlı açılması konusunda oldukça etkili olacaktır.

Eğer paylaşımlı bir Hosting servisi kullanıyorsanız ve web sitenizin ziyaretçi sayısında bir artır var ise bu noktadan sonra sanal bir sunucu ve sadece size özel bir dedicated sunucu kullanmanın vakti gelmiş olabilir.

Web sitelerinizin hızını test etmek isterseniz Google PageSpeed Insights  aracını kullanabilirsiniz.


Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Elinize sağlık. alternatif olarak incelemenizi önerebilirim;
    Performans Testi:
    Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
    Altan Ayan – Yazılım Test Uzmanı