.XYZ Alan Adı Uzantısı Yaşam Periyotları ve Sunduğu Servisler

Günümüzde internet dünyasında her geçen gün yeni bir domain uzantısı ile tanışıyoruz. Bunlardan birisi de makalemizde yer vereceğimiz .xyz alan adı uzantısı.

Yeni nesil internet kullanıcıları için oldukça önemli bir uzantı olan bu domain alfabenin son üç harfinden oluşmakta.  Kullanıma açıldığından bu yana kullanıcılardan sıkı bir rağbet gören uzantı yüksek kayıt oranları ile popüler bir hale geldi.

Alan adı piyasasına iyi bir giriş yapan .xyz uzantısı bir çok şirkete ve domain yatırımcısına internet üzerinde hayata geçirecekleri çeşitli projeler için iyi fiyat seçenekleri ile kayıt imkanı sunmakta. Açıkca söylemek gerekirse .xyz uzantısı dünyanın her yerinde herşeyi ifade etmesi için kullanılan bir kalıp olarak nitelendiriliyor.

.XYZ Alan Adı Sorgulaması için Hızlı Bir Servis Geliştirmiş
Xyz alan adı kayıt operatörü, kullanıcılarına sorgulamak istedikleri domaine hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri için bir sorgulama sayfası oluşturmuş.

Generation.xyz adresi üzerinden domain sorgulayarak, kayıt işlemi edebileceğiniz anlaşmalı olduğu kayıt şirketlerini alt kısımda göstererek sizi bilgilendiriyor. Hızlı ve anlık sorgulama yapan servis üzerinden .xyz uzantılı domain sorgulamalarınızı hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi de .xyz alan adı uzantısına ait yaşam periyotları hakkında detaylı olarak bir inceleme yapalım.

GÖZAT:  Verisign Nesnelerin İnterneti DNS Uygulamaları için Patent Başvurusu Yaptı

.XYZ Alan Adının Yaşam Periyotları Nelerdir?
.xyz domain uzantısını yalnızca 1 yıl süreyle kayıt edebilirsiniz. Alan adı kayıt süresi boyunca aktif olarak çalışmaktadır ve bu süre içerisinde istediğiniz zaman diliminde alan adını yenileme yapabilirsiniz. Ancak bu alan adı uzantısı bitiş tarihinden önce mutlaka yenilenmelidir. .xyz maksimum 1 yıl süreyle kayıt edilebildiği için alan adı süresi dolduğunda direkt olarak durdurulmaktadır. Bu nedenle alan adınızın erişiminde kesinti yaşamamanız adına kayıt süresi dolmadan yenilemeniz doğru olacaktır.

Alan adınızı 1 yıllık olarak kayıt ettikten sonra kayıt süresini unuttuğunuzu düşünecek olursak alan adınız 40 günlük (On Hold Period) yani askıya alınmaktadır. Alan adı süresi dolmuş ve askı periyoduna girdi ise alan adına giriş yapılmaya çalışıldığında alan adınızı aldığınız kuruma ait bir index sayfası açılacaktır her firmada olduğu gibi “Bu alan adının kayıt süresi dolmuştur” şeklinde bir uyarı mesajı ile karşılaşırsınız. Xyz uzantılı alan adınızın süresi dolduktan sonra 40 gün içerisinde alan adınızı kayıt etmiş olduğunuz fiyat üzerinden yenileme gerçekleştirebilirsiniz.40 gün içerisinde yenilemediğiniz xyz uzantılı alan adınız artık bu sürenin sonundan sonra rehin periyoda girmektedir. Bu nedenle alan adının aktif yaşam ömrü bitmekte ve rehin duruma geçmektedir. Alan adını tekrardan aktif hale getirebilmeniz için alan adınıza tanımlanan “100 $ + Yenileme Ücretini“ ödeyerek alan adınızı yenileyebilirsiniz.

GÖZAT:  .Ltd Alan Adı Uzantısından İlk Ay 17.000 Kayıt Gerçekleştirildi

Alan adının cezalı bedelini ödemek istemez iseniz toplam 70 günlük alan adı yaşam periyodunun sonunda 5 günlük silinme periyodu süreci başlamaktadır. Alan adı bu süre zarfı içerisinde silinecek olup, standart olarak farklı alan adı sorgulama servislerinde boş olarak görünecektir. Bu süreçte standart .xyz domain fiyatlandırması üzerinden kayıt edilebilir. Ancak bu süre içinde alan adını farklı bir kişi aldığında geri alamama ihtimaliniz yüksektir. O nedenle alan adını maksimum 1 yıl kayıt edebildiğiniz için süre bitimine yaklaşmadan en az 1 ay önce yenilemeniz tavsiye edilmektedir.

Yazar: Murat UZ

Abone olarak yeni içeriklerin size e-posta ile günlük olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

The following two tabs change content below.
Hosting Dergi

Hosting Dergi

Hosting Dergi, Türkiye web hosting sektörüne dair en güncel haber, röportaj ve içeriklerin yer aldığı aylık online dergi yayınıdır.
GÖZAT:  Hosting Dergi Yeni Sayısı Bekir Kaplan Röportajı ile Yayında

Bu Konuda Bir Yorum Yazabilirsiniz

Yorum Mevcut

Yazar Hakkında

Hosting Dergi

Hosting Dergi, Türkiye web hosting sektörüne dair en güncel haber, röportaj ve içeriklerin yer aldığı aylık online dergi yayınıdır.

Herhangi bir yorum yazılmamış ; “.XYZ Alan Adı Uzantısı Yaşam Periyotları ve Sunduğu Servisler”

Bu Konuda Bir Yorum Yazabilirsiniz

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

Size Özel .XYZ Domain Teklifi
ÜCRETSİZ KAYDET