BTK’nın 16. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 16. kuruluş yıldönümü, düzenlenen törenle kutlandı. BTK’nın Beytepe’da bulunan yerleşkesinde 15 Ağustos 2016’da yapılan törene; AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Ravza Kavakçı Kan, AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Müsteşar V. Dr. Özkan Poyraz, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, BTK Kurul Üyeleri, BTK Yöneticileri ve çalışanları, Sektör temsilcileri katıldı. Kuran-ı Kerim Tilavetiyle başlayan törende 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri adına saygı duruşunda bulunulurken, 15 Temmuz Darbe Girişimini anlatmak için hazırlanan video da gösterime sunuldu. Diğer yandan BTK’da çalışan 15 Temmuz Darbe Girişimi Gazilerine de teşekkür plaketi verildi.

Başbakan Binali Yıldırım ise gönderdiği telgrafta şunları söyledi: “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 16. Kuruluş yıl dönümünü içtenlikle kutluyor, bu vesile ile düzenlenen törene davetiniz için teşekkür ediyorum. Elektronik Haberleşme sektöründe rekabetçi bir ortamın oluşturulması, sektörde güven ortamının teşhis edilmesi, yatırımların teşvik edilerek sektörün gelişmesinin sağlanması ve bilgi teknolojilerinin geliştirilmesi gibi önemli görevleri başarı ile yerine getiren kurumunuzun tüm çalışanlarına sevgi ve selamlarımı sunuyor; başarılarının daim olmasını diliyorum.”

“BTK’nın 16. Kuruluş yıl dönümünde bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum”

Törenin açılış konuşmasını BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan gerçekleştirdi. Dr. Sayan törenin açılışında, BTK’nın 16. Kuruluş yıl dönümünde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmasını, “Kuruluşundan bu güne kadar, Kurumumuzda hizmet veren arkadaşlarımızın çalışmalarında ülke menfaatlerini düşünmedeki yaklaşımları yanında, son günlerde ülkemizin birlik ve beraberliği için gösterdikleri dayanışmadan da Kurum Başkanı olarak gurur duyduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Kurumdaki arkadaşlarımız, mesai saatleri içinde görevlerini sürdürürlerken, mesai saatleri dışında milletin bir ferdi olarak meydanlarda milli iradeye sahip çıkan toplulukların içinde hiç yorgunluk hissetmeden bulundular. Bilgi teknolojileri ve iletişim sektöründeki operatörlerimizin de bu hain darbe girişimi sırasında ve sonrasındaki, vatanını, milletini, devletini önceleyen tutumları da tüm dünyaya örnek olacak niteliktedir. Ve tabii ki tüketicilerimiz, yani vatandaşlarımız… Her biri sektörümüzün birer tüketicisi olan vatandaşlarımızın da FETÖ/PDY terörist darbe girişimine maddi manevi tüm varlıklarıyla karşı koymaları her türlü takdirin üzerindedir. Allah devletimizi, milletimizi bir daha böyle hain saldırılarla karşılaştırmasın” şeklinde sürdürdü.

“BTK olarak tüm çalışmalarımızda, tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek vatan şiarını rehber almaya devam edeceğiz”

Dr. Sayan “BTK olarak, bundan sonra da tüm çalışmalarımızda, tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek vatan şiarını rehber almaya devam edeceğiz. Türkiye’nin çok değerli bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün her bir unsurunun, bu dört şiarı en önemli hedef olarak devam ettireceklerine olan inancım tamdır.

Dünyadaki en büyük bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinde biri olan Türkiye’nin telekomünikasyon ve bilişim alanındaki düzenleyici ve denetleyici otoritelerden biri olarak, sektörümüzle ilgili önemli gelişmeler Kurumumuz tarafından ya da Kurumumuz koordinasyonuyla gerçekleştirildi. Bunların bir kısmı, yalnızca bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe değil, ekonomik ve sosyal yaşamımızda da dönüm noktalarını oluşturmuştur. Günlük yaşamımızı yeniden biçimlendirmiş yeniden anlamlandırmıştır. Bazılarını ana hatlarıyla hatırlatacağım bu gelişmelerdeki çalışmalarınızdan dolayı, tüm yöneticilerimize ve personelimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Bilişim konusunda Ülkemizde yapılan koordinasyona değinen Dr. Sayan; “Dünyadaki en ileri teknolojilerin Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun bir planlamayla getirilerek uygulanmaya başlanması, sayısal uçurumun azaltılması, haberleşme hizmetlerine ulaşmada fırsat eşitliği sağlanması, küresel seviyede rekabet gücüne sahip operatörler ve üreticilerin olması için yapılan çalışmalarda, tüketicinin kaliteli hizmeti makul fiyatlara satın alabilmesi, bilgi güvenliğinin sağlanması gibi pek çok konuda çok ciddi koordinasyon sağlandı. Kurumumuzun kurulmasıyla, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe düzenleyici çerçevenin fiilen faaliyetine başlaması ve gerçek anlamda politika belirleme, düzenleme ve işletmecilik işlevlerinin birbirinden ayrılmasını gerçekleştirdik. Geçirdiğimiz bu 16 yıl içinde büyük bir uyum içinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı politika belirleyerek yol açarken, Kurumumuz yetkilendirerek yön gösterdi ve operatörlerimiz son kullanıcıya hizmetleri sundu” diye konuştu.

2004’ten bugüne BTK Faaliyetleri

2004’ten itibaren yapılan çalışmalara da kısaca değinen ve bilgi veren Başkan Sayan: “Türkiye’de 1 Ocak 2004’te serbestleşme başladı. Bu serbestleşmenin arkasında özelleştirmeler de yapıldı. Nelerdi bunlar kısaca hatırlayacak olursak: 10 Mart 2006’da altyapı lisansları verildi. Halen Türk Telekom ve alternatif işletmecilerin toplam 270 bin km fiber altyapısı bulunmaktadır. Ülkemizin her bir köşesinin fiber ağlarla döşenmesi vizyonuyla çalışıyoruz. 24 Nisan 2006’da kablo platform lisansları verildi. Rehberlik hizmetleri yetkilendirmesi, sabit telefon hizmeti yetkilendirmesi yapıldı. Bu gün 582 işletmeci ve 930 yetkilendirme çerçevesinde sektörde hizmet vermeye devam ediyor. Bu sayı hatırlarsınız daha fazla idi ve gerçek işletmecileri temsil etmiyordu. Yaptığımız çalışma ile yetkilendirme belgelerine uygun şekilde faaliyet göstermeyen ya da hiç faaliyet göstermeyen işletmecilerin yetki belgelerini iptal ettik” diye konuştu.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir