cPanel, AutoSSL için Comodo ile Güçlerini Birleştirdi


Close-up of a browser window showing lock icon during SSL connection

Dünya genelinde 72 milyon aktif alan adının kullandığı lider web hosting kontrol paneli cPanel, web hosting ortaklarının barındırdıkları web sitelerine otomatik SSL sertifikası kurabilmesi için AutoSSL’i başlattı.

AutoSSL; cPnanel ve WHM’in 60 veya sonraki sürümlerini çalıştıran tüm müşteriler için erişilebilir durumda. AutoSSL, geçtiğimiz Kasım ayında 5.8 milyon sertifika üreterek müşterilere ulaştı.

Sertifikalandırma ölçeğinin genişletilmesi ve günde 240.000 web sitesinin güvenli hale getirilmesi için cPanel, hali hazırda 38 milyonu aşkın tam tanımlanmış alan adını (FQDN) güvenli hale getiren, dünyanın en büyük sertifika sağlayıcısı (CA) Comodo’yu seçti.

cPanel’in CEO’su J. Nick Koston, “Yazılımımıza herhangi bir ilave maliyet eklemeden Alan Onaylı (Domain Validated) cPanel sertifikaları yoluyla şifreleme sunuyoruz çünkü bizce internet güvenliği çok önemli” diye konuştu. “Hedefimiz, daha güvenli bir internetin oluşturulmasını sağlamak ve bu hedefe ulaşmak için mevcut müşterilerimizin hepsinin alan adlarında AutoSSL’i etkinleştirmelerini istiyoruz” diyen Koston, cPanel ve WHM’nin 60 veya daha sonraki sürümlerini kullanmayanları da AutoSSL özelliğinden faydalanmaları için sağlayıcılarını değiştirmeleri veya sürümlerini yükseltmeleri yönünde teşvik ettiklerini dile getirdi.

“Başlat ve unut”

AutoSSL;  cPanel ve WHM’nin 60 ve sonraki sürümlerine dahil olan bir otomasyon özelliği. Sunucudaki tüm web siteleri, oturum açma sayfaları ve uç noktalar için otomatik olarak, Alan Adı Onaylı (DV) cPanel SSL sertifikaları buluyor ve dağıtıyor.

AutoSSL web sitelerini korumanın yanı sıra, cPanel ve WHM’nin şifrelemeye ihtiyaç duyulan alanlarında SSL’yi etkinleştiriyor. Buna yönetici olarak oturum açmalar, e-postalar ve iç hizmetler de dahil. AutoSSL aynı zamanda süresi dolan sertifikaları da yeniliyor. Web siteleri için gizliliği, güvenliği ve güveni korumak artık “başlat ve unut” prensibiyle mümkün oluyor.

Comodo CA başkanı Michael Fowler, “Çevrim içi webin tamamen güvenli ve şifrelenmiş olması gerekir” derken, “Bu nedenle, cPanel ortaklığı sayesinde milyonlarca web sitesini güvenli hale getireceğimiz için büyük heyecan duyuyoruz” mesajı verdi.

Comodo; Alan Onaylı (DV) sertifikalar ile şifreleme sunarak çevrim içi güven yaratıyor. Bunun yanında Kuruluş Onaylı (OV) ve Genişletilmiş Onaylama (EV) sertifikaları ile şifrelemenin yanında web sitesi sahiplerinin kimliğini doğrulama imkanı sağlıyor. Kullanıcıların, kendilerine ait şifreli bilgilerin kimlere gittiğini bilmeleri gerekiyor ki, bu nedenle kimlik doğrulamanın önemi çok büyüktür.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir