WHM/cPanel Versiyon 56 ile Gelen Yeni Özellikler


WHM/cPanel linux tabanlı sunucular için şüphesiz en çok kullanılan ve en stabil çalışan yönetim panelleri arasında gelmektedir. Ücretli bir yönetim paneli olan cPanel verilen ücretin hakkını vermek için sürekli olarak yazılımı geliştirmekte ve bizim sunucu üzerinde yapacağımız işlemleri minimuma indirmek için yenilikler getirmektedir.

Versiyon 56 ile beraber gelen yenilikleri bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

SSL Wizard
cPanel üzerinde SSL kurulumu normal şartlarda zor olmamakla beraber bilmeyen bir kişi için zaman alabilecek bir durumdur. Cpanel yazılımcıları yönetim paneli arayüzüne SSL/TLS Wizard ekleyerek ssl kurulum işlemini artık minimuma indirmekteler.

cPanel

SSL almak istediğiniz alan adınızın cPanel’ine erişim sağladıktan sonra SSL/TLS Wizard’a erişim sağlayıp alan adınızı seçtikten sonra almak istediğiniz ssl tercihini yaparak ssl satın alma işlemini kolay bir şekilde yapabilmektesiniz. Bu sayede hızlı ve kolay bir şekilde ssl sertifikası alıp alan adınıza kurulum işlemi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

cPanel

Site Publisher
Belki de Versiyon 56 ile gelen en büyük özellik Site Publisher özelliği diyebiliriz. cPanel artık sadece bir hosting yönetim paneli olmaktan ötesine geçmeyi hedeflediğini, bu özellik ile bize göstermiş oldu aslında. Site Publisher’ı kullanmak için cPanel ‘e giriş yaptığınızda en üstte yeni bir menü olarak eklendiğini görebilirsiniz. Bu sayede Site Publisher ile artık kendinize basit web siteleri oluşturabilmektesiniz.

Cpanel üzerinde Site Publisher menüsüne erişim sağladıktan sonra karşınıza şimdilik 3 adet seçenek hazır şablon çıkmakta. İlerleyen dönemde bu şablon seçeneklerinin artacağını öngörüyorum. Alan adı seçeneğini geçtikten sonra aşağıdaki 3 seçenekten birini seçerek bir sonraki adıma ilerliyoruz.

cPanel

3 Hazır şablondan birini seçtikten sonra şablonda görülmesini istediğimiz kişisel yada firma bilgilerimizi girerek sitemizi şekillendirebiliyoruz. Bu alana ad-soyad, sosyal medya bilgilerinizi, google analytics kodunuzu ve adres bilgileri gibi bilgilerinizi yazabilmektesiniz. Gerekli bilgilerinizi girdikten sonra “Publish” butonuna tıkladığınızda web sayfanız artık hazır durumdadır. Bu özellik ile artık kendi sayfanızı Site Publisher ile hazırlayabilirsiniz.

cPanel

Transfer Tool
Aslında bu özellik WHM üzerinde önceden de bulunan ve oldukça yararlı bir tooldur. Sunucular arası web sitelerinizi Transfer Tool ile taşıyarak büyük bir yükten bu tool ile kurtulmaktasınız.

Cpanel yazılımcıları Transfer Tool’u geliştirerek artık http.conf ve exim.conf dosyalarını da sunucular arası taşıyarak diğer sunucunuz üzerindeki Apache ve Exim yapılandırmanızı yeni sunucunuza aktrabilmektedir. Bu özellik sayesinde artık yeni bir sunucuya geçiş yapmanız durumunda Apache ve Exim yapılandırması için ekstra bir vakit ayırmanıza gerek kalmayacaktır.

Convert Addon Domain to Account
WHM panel üzerinde açmış olduğunuz host hesaplarına addon domain yani takma ad ekleyerek 1 hosting hesabının 1’den fazla alan adında çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Önceden ana domaine ihtiyacınız kalmayıp hostunuzu sildiğinizde içerisinde tanımlı tüm addon domain bağlantıları silinip yeniden host hesabı açmanız gerekiyordu.

Versiyon 56 ile beraber WHM panel üzerinden eklediğiniz addon domainleri ana hesap olarak tanımlayabilmektesiniz.

Bu özellik ile artık ana domaine ihtiyacınız kalmasa bile WHM panelde bulunan “Convert Addon Domain to Account” linkine erişim sağlayıp istediğiniz addon domaini ana hesap olarak değiştirebilir ve addon domain üzerinde herhangi bir kesinti olmadan çalışmasına devam edebilirsiniz.

Kerem EMİRHAN


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir