Red Hat Enterprise Linux Yeni Sürümü 7.5 Kullanıma Sunuldu


Red Hat

Red Hat Enterprise Linux 7.5 hibrit bulut ortamlarına istikrar getirirken, her ölçekte artırılmış güvenlik, Windows için karşılıklı işlerlik ve düşük maliyetli depolama gibi avantajlar da sağlıyor.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, yine dünya lideri kurumsal Linux platformunun en son sürümü olan Red Hat Enterprise Linux 7.5’un kullanıma açıldığını duyurdu. Hibrit bulut ortamlarında istikrarlı bir temel işlev gören Red Hat Enterprise Linux 7.5 zenginleştirilmiş güvenlik ve uyum kontrolleri, depolama maliyetini düşüren araçlar ve geliştirilmiş kullanım özelliklerinin yanı sıra, gerek sahada gerekse Microsoft Azure’da Microsoft Windows altyapısıyla  daha ileri seviyede entegrasyon nitelikleri taşıyor.

Artık BT ayak izleri, çıplak metalden özel ve genel bulutlara kadar çok geniş bir ortam yelpazesine yayılırken, kurumlar, mevcut altyapı ve uygulama yatırımlarını yeni çıkan dijital teknolojilerle eşleştirme gereği duyuyorlar. Red Hat Enterprise Linux 7.5, kurumlara bu konuda çözüm getirirken altyapı karmaşıklığını ve bundan doğan maliyetleri azaltmakla kalmıyor, hibrit BT ortamlarının yönetimini de kolaylaştırıyor.

Zenginleştirilmiş hibrit bulut güvenliği ve uyumu

Hibrit BT ortamları, kurumlara önemli yeni yetenekler sağlarken aynı zamanda eşi görülmemiş güvenlik güçlükleri de getiriyor. Artık BT ekipleri hizmete alım noktalarında birden çok ayak izi üzerindeki güvenlik meseleleriyle baş etmek zorunda kalıyor. Hibrit bilişimin farklı güvenlik ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilen Red Hat Enterprise Linux 7.5, iyileştirilmiş yazılım güvenlik kontrolleriyle risk azaltırken, BT operasyonlarını engelleyen değil tamamlayan bir işlev olarak yerini alıyor.

Geliştirilmiş depolama performansı ve etkinliği

Kurumlar, hem hibrit bulut uygulamalarını desteklemek hem de genel maliyeti düşürmek için mevcut BT yatırımlarını genişletmek istediklerinde depolama optimizasyonu  genelde en önemli strateji bileşeni olarak karşılarına çıkıyor. Red Hat Enterprise Linux 7.5’in içerdiği sanal veri iyileştiricisi (VDO) bu konuda onlara yardımcı oluyor; Red Hat’in kendi araştırmasına göre VDO, sahada ve bulutta veri depolama maliyetlerini yüzde 83 oranında düşürmek için tasarlandı. VDO, gereksiz verileri azaltarak, veriler diske girmeden onları tekilleştirip sıkıştırıyor ve depolama kapasitesini en etkin seviyeye getiriyor.

Sadeleştirilmiş yönetim

Red Hat Enterprise Linux 7.5; sistem yönetimi gibi karmaşık görevleri kokpit yönetici konsolu üzerindeki zenginleştirmelerle kolaylaştırıyor ve böylece yeni Linux sistem yöneticilerinin, teknik destek ekibinin ve geliştiricilerin öğrenme zamanlarını kısaltıyor. Basitleştirilmiş web ara yüzü olarak gelen bu iyileştirmeler, Linux tabanlı sistemleri, örneğin ağ ve depolama kurulumlarını yönetirken karşılaşılan sorunları azaltmak üzere tasarlandı.

Buna ek olarak, Red Hat Enterprise 7.5 ile Windows tabanlı altyapıya entegrasyon ve yeni işlevler de geliyor. Buna, Windows Sunucu uygulamaları, Microsoft Azure ile daha güvenli veri transferleri ve karmaşık Microsoft Active Directory mimarileri ile iletişim ve iyileştirilmiş yönetim de dahil. Tüm bunlar, Red Hat Enterprise 7.5 uygulamalarının ölçeklendirilebilirliği ve esnekliği ile mevcut Windows tabanlı BT yatırımları arasında köprü kurmak isteyen kurumların daha yumuşak bir geçiş yapmalarına yardımcı oluyor.

Üretime hazır Linux konteynerler

Konteynerleştirilmiş uygulamalar ve konteyner-tabanlı altyapılar genelde birçok dijital dönüşüm stratejilerinin temel bileşenini oluştururken, Red Hat Enterprise Linux 7.5, konteyner tabanlı teknolojileri üretime hazır hale getirme alanında Red Hat liderliğinin altını bir kez daha çiziyor. Daha detaylı güvenlik ve sunucu katmanı erişim kontrolleri ile proaktif güvenlik ve uyum konfigürasyonu yaparak konteyner güvenliği zenginleştirildi.

Red Hat Enterprise Linux 7.5 ayrıca, tam konteyner çalışma süresi  veya arka planda çalışan prosedürlere gerek olmadan Linux konteyner imajları yaratmak ve değiştirmek isteyen geliştiriciler için tasarlanmış bir açık kaynak hizmeti olan Buildah’a da tam destek veriyor. Böylece tam bir konteyner motoru çalıştırmaya gerek olmadan konteynerleştirilmiş  uygulamaları daha çabuk kurmak ve hizmete almak isteyen BT ekiplerine yardımcı oluyor. Aynı zamanda saldırı yüzeyini daraltıyor, üretimde gerekmeyen bir konteyner motorunun sistemde çalışması gereğini ortadan kaldırıyor.

Farklı mimariler üzerinde erişim kolaylığı

Bilişim mimarisinde müşteri seçimlerine yeni destekler sağlayan Red Hat Enterprise Linux 7.5;  x86, IBM Power, IBM z Systems ve 64-bit Arm dahil tüm mimariler üzerinde kullanılabiliyor. Sürüm ayrıca, tek-sunuculu KVM sanallaştırma, Açık Konteyner İnisiyatifi (OCI) formatlı çalışma ortamı ve IBM Z Sistemlerine görüntü temeli  desteği de veriyor.

Red Hat Enterprise Linux 7.5 şu anda Red Hat Customer Portal üzerinden, aktif Red Hat Enterprise Linux aboneliği olan tüm müşterilere sunuluyor.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir