Red Hat Türkiye, 2018 yıl sonu değerlendirmesini yayınladı


Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin 2018’e yönelik görüşlerini ve 2019 beklentilerini paylaştı.

Yeni yıla sayılı günler kala tüm dünyanın geride bırakmaya hazırlandığı 2018’in Red Hat için olumlu bir yıl olduğunu belirten Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin, firmaların bulut teknolojisine gösterdiği ilgiye paralel olarak 2019’da kadrolarını genişleteceklerinin altını çizdi.

Dünyanın lider açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat’in Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin, şirketinin ve teknoloji sektörünün 2018 performansını değerlendirirken, 2019’a yönelik öngörülerini de açıkladı. Red Hat’in Türkiye’de son 4 sene içerisinde hızla büyüdüğünü belirten Tekin’e göre kaynakların çok dikkatli harcanmaya özen gösterildiği bir ülke olan Türkiye’de açık kaynak yazılımları doğru bir şekilde değerlendiriliyor.

Halihazırda önde gelen pek çok finansal kuruluşun ve telekom operatörlerinin dijital dönüşüm ajandalarında önemli roller aldıklarının altını çizen Tekin, 2019’da bu sektörlerdeki bulut teknolojilerine yönelik olarak yapılan altyapı modernizasyon çalışmalarının daha da hızlanacağını düşünüyor.

Tekin’e göre dijital dönüşümün artık bir seçenek değil, gereklilik olması ve açık kaynağın toplam maliyeti gözle görülür derecede azaltmasıyla 2019’da açık kaynağın ve dijital dönüşümün önemi artmaya devam edecek. Büyük bir kısmının açık kaynaktan güç aldığı 5G platformu, yapay zekâ ve öğrenen makineler teknolojileri de geleceğin belirleyici unsurlarından biri olacak. Açık kaynak teknolojileriyle desteklenen 5G, son kullanıcıların da faydalanacağı yaygın bir teknoloji haline gelecek. Yapay Zekâ ve öğrenen makineler, telekomünikasyon sektöründe ön planda rol alacak.

Danışman kadrolarını, artan ihtiyacı karşılamak üzere sürekli büyüttüklerini belirtirken, özellikle yazılım geliştirme alanında piyasada söz sahibi olan firmalarla daha yakın iş birlikleri kurmak istediğine dikkat çeken Tekin, 2019 yılına dönük beklentilerine şu sözleriyle devam ediyor: “Günümüzde çığır açan teknolojiler, güçlerini ağırlıklı olarak açık kaynaktan alıyor. Dolayısıyla 2019, hem açık kaynak hem de Red Hat için büyüme senesi olacak. BT sektöründeki toplam büyümenin de hız kesmeyeceğini düşünüyorum. Kamunun da artık kalıcı kadrolarla özel sektörün modernizasyon çalışmalarına yetişmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizdeki kaliteli iş gücü ve zor zamanlardan sıyrılabilme tecrübemiz sayesinde global krizi atlatacağımızdan eminim.”


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir