Web projelerinde doğru alan adı seçimi


Word 'dot com' of the yellow square pixels on a black matrix background. Internet dotcom boom concept.

Jenerik domain kaydetmenin artık mümkün olmadığı günümüzde projeleriniz için anlamlı, net ve akılda kalıcı bir alan adı seçmeniz büyük önem taşımaktadır.

Web sitenizin içeriğini, projenizi veya sunacağınız hizmetleri doğru ifade eden, onlarla bütünleşerek insanların aklında kalabilecek doğru alan adını seçmek, yayına alacağınız web sitenizin potansiyeli açısından da oldukça önem taşıyor. Hala .com  ‘un en çok tercih edilen alan adı uzantısı olması, alınabilecek kısa ve anlamlı alan adının yok denecek kadar az olması da bunu daha ciddi bir seçim haline getiriyor.

Bu aşamada hedeflediğiniz alan adını kayıt edememeniz durumunda dilerseniz daha önceden kayıt edilmiş olan premium diye tabir edilen bir alan da adını kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.  Tabii bu aşamada bunun size oluşturacağı maliyetler için de hazırlıklı olmalısınız. Ayrıca artık yüzlerce farklı seçenek haline gelen yeni domain uzantılarını da dilerseniz alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.  Türkiye’de kullanıcılar tarafından çok ilgi görmeyen yeni alan adı uzantıları, dünya genelinde kayıt almaya devam ediyor ve kişilere projeleri konusunda alternatif sunuyor.

Bu ay Hosting Dergi’de alan adı yatırımcılığı, alan adı değerlemesi, premium domainlere yapılacak yatırım  ve WIPO davaları ile ilgili yanlış bilinen 13 bilgi gibi çeşitli konularda içerikler sizleri bekliyor. Bu ayki konuğumuz, sektörün en önemli alan adı yatırımcılarından Kıvılcım İSTANBULLUOĞLU! Kendisiyle alan adı yatırımcılığı, alan adı değerleme ve değerlendirme kriterleri ve alan adı piyasasına yeni gimiş olan kişiler ve girişimciler için tavsiyelerine yer veriyoruz.

Bununla birlikte Türkiye ve dünyadan sektörel haberler ve çeşitli bilgilendirici makaleleri de yine içeriğimizde bulabilirsiniz.

Hosting Dergi’yi ücretsiz okumak için tıklayınız.

( www.hostingdergi.com.tr )


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir