Zeki Kubilay Akyol – Söyleşi


Veri merkezleri, işletmelere ait kritik bilgile­rin yönetildiği; depolama, yedekleme ünitelerinin barındırıldığı, uygulama ve sistem sunucularını, ağ katmanlarını bulunduran özel tasarlanmış alanlardır. Sektörün önemli markalarından Radore’nin Genel Müdürü Zeki Kubilay AKYOL ile veri merkezlerinin sağladığı hizmetlerden biri olan Co-Location hakkın­da konuştuk.

Sn. Akyol, “Kurumların hizmet kalite­lerini yükseltmek için kıyasıya yarıştığı günümüz iş dünyasında Co-Location hizmeti, enerji tüketimin­den, iklimlendirmeden ve teknik personel maliye­tinden tasarruf ettirerek güvenli ve profesyonel bir hizmet alınmasına olanak tanıyor.” diyor ve bizlerle önemli bilgiler paylaşıyor:

Nedir bu Co-Location?

Sunucu barındırma yani Co-Location, size ait sunu­cu ya da sunucuları özel veri merkezlerinde yüksek hızda internet bağlantısı ve profesyonel koşullarla barındırma hizmeti. Bu hizmet sunucunuz için gere­kli olan fiziksel güvenlik, internet bağlantısı, kesintisiz enerji ve iklimlendirme sistemlerini kapsıyor.

Peki, Co-Location kimler için uygundur?

Sistem odası, şirketlerin en kritik noktası. Veriler kıymetli. Peki ya verilerin saklandığı alanlar?

Burada çıkabilecek en ufak bir aksaklık, şirketi için­den çıkılması güç durumlara sokabilir. Bu nedenle birçok firma bu riski almak yerine, sistem odaların­dan veri merkezlerine geçiş yapmayı tercih ediyor.

Böylelikle hem maliyetten tasarruf ediyor hem de artan kaynak ihtiyacını veri merkezleri ile daha iyi yönetebilir hale geliyor.

Co-Location, özellikle altyapı giderlerini “outsource” etmek isteyen firmalar ya da kişiler tarafından tercih ediliyor. “Donanıma ve yazılıma ben karar vermeli­yim, kimse ile verilerimi paylaşamam” diyen kişiler için Co-Location hizmeti en uygun çözüm.

Bu hizmet ile firmalar sunucu yönetimini istedikleri şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Bu konuda bilhassa bazı noktaların altını çizmekte fayda görüyorum.

Co-Location hizmetinde olası donanım arızaları veri merkezlerinin sorumluluğunda olmaz. Veri merkezinde barındırılan sunucu ya da sunucular Co-location müşterisine ait olduğu için cihazların donanımına (İşlemci, RAM, Hard disk) müşteri harici kimse tarafından müdahale edilemez. Ancak sunu­cularını bizden kiralayan müşterilerimiz için özellikle donanım konusunda destek ve garanti kapsamında geniş çaplı hizmet verebiliyoruz.

Özetle, kurumların hizmet kalitelerini yükselt­mek için kıyasıya yarıştığı günümüz iş dünyasında Co-Location hizmeti, enerji tüketiminden, iklimlen­dirmeden ve teknik personel maliyetinden tasarruf ettirerek güvenli ve profesyonel bir hizmet alınması­na olanak tanıyor.

Co-Location’da müşteri ihtiyaçlarına göre her büyüklükte kabin (Çeyrek, Yarım, Tam) ve kafes kira­lama hizmetleri bulunuyor.

Sunucu barındırma ihtiyaçlarına göre özel olarak yapılandırılmış veri merkezleri, alanları ve özel kabin tasarımları ile sunucu ve network donanımına ev sa­hipliği yapabilir. Bu hizmetlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Kafes kiralama hizmetinde, kabin sayısı birden fazla ve yüksek güvenlik ihtiyacı olan projelerde müşteriye özel alan sunuyoruz. Bu hizmette, kira­lanan kabinler profesyonel bir altyapıda modüler kafes sistemiyle özel olarak çevriliyor ve yalnızca müşterinin giriş çıkışına olanak sağlayacak şekilde kartlı, parmak izi okuyuculu ve şifreli güvenlik do­nanımları ile koruma altına alınıyor. Kiraladığı kafese erişmek isteyen müşteriler, güvenlik noktalarından geçtikten sonra, sadece kendi yetkilendirildikleri alana ulaşarak tüm çalışmalarını yapabiliyor.

Kabin kiralama servislerinde de yine ihtiyaç ve kapasiteye bağlı olarak özel tasarımlı olarak ayrıştırıl­mış, güvenlikli (şifreli ve anahtarlı) kabinler mevcut. Sunucu barındırma için kullanılan kabinlerin ikinci enerji kaynağı ile yedeklenmesi sürdürülebilirlik açısından çok önemli. Ayrıca opsiyonel olarak yedek internet erişimi için ikinci uplink de bağlanabiliyor.

Bu tip Co-Location hizmetlerini ise yüksek miktarda sunucu barındıracak firmalar/kişiler için öneriyoruz.

Co-Location hizmeti alacakların bilmesi ve dikkat etmesi gereken hususlar neler­dir?

Veri merkezi seçimindeki öncelikli kriter güveni­lirlik olmalı. Veri merkezinin altyapısı (enerji, iklimlen­dirme, internet ve güvenlik) ve yedekliliği konusunda temel standartları eksiksiz ve sürdürülebilir şekilde sağlaması, profesyonel bir hizmet sunabilmesi ge­rekiyor. Firmanın müşterilerine profesyonel hizmet sağlaması için çalışanların bilgi düzeyleri de önemli tabi ki. Şirketin finansal gücü, sektör birikimi, insan kaynakları ve işine yaptığı yatırım da güven endeksi­ni destekleyici hayati kriterler. Şirketler veri merkezi seçiminden önce veri merkezinde barındıracakları proje/işleri ile ilgili risk analizini ortaya koymalı, son­rasında proje/işleri ile ilgili risk analiziyle örtüşecek ve optimum faydayı sağlayacak veri merkezi seçimini yapmalı.

Co-Location hizmeti alacak kişiler ya da firmala­ra ait projelerde kullanılacak altyapı kaynaklarının sağlıklı bir şekilde belirlenmesi de uzun vadede önem arz edecek kritik bir nokta. Bu hizmetin kulla­nacağı altyapı kaynakları müşterilerimizin ihtiyaçları­na göre proje yöneticilerimiz ve sistem mühendis­lerimiz tarafından analiz edilip en uygun çözüm önerileri de sunulabiliyor.

Son olarak dikkat edilmesi gereken konu ise veri merkezinin bulunduğu lokasyon. Co-Location hizmeti alınan lokasyon uzak ise sunucuya fiziksel erişim zor olabilir. Herhangi bir donanım arızası durumunda müşterilerin sunucuya acil müdahale etmesi gerektiğinden, veri merkezinin lokasyonunun kolay ulaşılabilir olması büyük avantaj sağlar. Bu da veri merkezlerinin lokasyonunun müşteri açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Radore, bulunduğu lokasyonda Türk Telekom, Turk Telekom International, Superonline, Vodafone ve Grid Telekom’un fiber altyapılarına doğrudan bağlı ve İstanbul’un merkezinde ulaşımın en kolay sağlandığı Metrocity AVM’de müşterilerine hizmet veriyor.

Radore, konumu, alt yapısı, tecrübesi, yüksek kapasitesi, sunduğu servisler ve benzersiz enerji verimliliği ile Türkiye’nin en büyük özel veri merkezle­rinden biri.2004 yılında kurulan Radore bugün, 60 kişiye yaklaşan ekibi ve 10.000 sunucu kapasiteli toplamda 1.000 metrekarelik 3 veri merkezi salonu­yla, 2.000’in üzerinde kişi ve kuruma veri merkezi hizmetleri sunuyor.

100’ün üstünde Co-Location müşterisi bulu­nan Radore, müşterilerine Co-Location hizmetinin yanında yönetim hizmetini de öneriyor. Bu hizmet ile sunucunun yönetimi, bakımı, yedeklemesi vb. tüm ihtiyaçları veri merkezi uzman personeli tarafından karşılanabiliyor.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir