Red Hat OpenShift Konteyner Platformu 3.3’ü Duyurdu


Sektörün en kapsamlı, kurumsal seviyede Docker ve Kubernetes yerlisi konteyner platformu,  geliştirici üretkenliğini ve çevikliğini artırırken, bulut ölçekli uygulamaların yayılımına yönelik yüksek beceriler sunuyor.

Dünyanın lider açık kaynak çözümleri sağlayıcı Red Hat, hibrit bulut ortamlarında uygulama teslimatı süreçlerini iyileştirmek üzere, güvenli bir kurumsal konteyner  platformu üzerinde, yeni geliştirici özellikleri ve kurulum ölçeklenebilirliği getiren OpenShift Konteyner Platformu 3.3’ün duyurusunu yaptı. Güvenli bir kurumsal konteyner platformu üzerinde geliştiriciler için yeni özelliklere sahip olan ve kurulumun ölçeklendirilebilmesini sağlayan Red Hat OpenShift 3.3, hibrit bulutta uygulama teminini daha ileri bir düzeye taşıyor. Red Hat OpenShift Konteyner Platformu 3.3, hem bulut yerlisi hem de geleneksel  uygulamaları kurup korumak isteyen kurumlara destek verirken, uygulamaların geliştirilme aşamasından yaygınlaştırılmasına kadar tüm yaşam döngüsü üzerinde kullanılabilen bir çözüm sağlıyor.

Açık endüstri standartlarıyla geliştirilmiş ve Red Hat Enterprise Linux’un güvenilir temeli üzerine kurulan Red Hat OpenShift Konteyner Platformu 3.3, güçlü ve kurumsal kullanıma hazır bir ürün olarak, uygulama geliştirme ve yaygınlaştırma yeteneklerinin yanı sıra Linux konteyner ve konteyner orkestrasyon inovasyonu sağlayan tek bir platform sunuyor. Red Hat’in, hem Docker hem de Kubernetes projelerinin lider katkı sağlayıcısı olduğu biliniyor. Buna bağlı olarak Red Hat OpenShift, Red Hat Enterprise Linux 7 temeline oturtulmuş Docker konteyner ve  Kubernetes’in kurumsal versiyonunu sunarken, firmaların hızlı inovasyonun faydalarının keyfini çıkarmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca kurumsal platformun istikrarlı, güvenilir ve emniyetli olması da firmaların memnuniyetini artırıyor.

Red Hat başkan yardımcısı ve Red Hat OpenShift genel müdürü Ashesh Badani, “Red Hat OpenShift Konteyner Platformu, sektörün en geniş, en kapsamlı kurumsal sınıf konteyner çözümlerinden biri olarak bir mihenk taşı niteliğindedir. Platformdaki en son güncellemeler, firmaların konteyner teknoloji yatırımlarından yüzde yüz faydalanabilmelerini ve DevOps metodolojisini kullanmalarını sağlıyor. Bu da geliştiricilere ihtiyaç duydukları otomasyon araçlarını sağlarken, operasyon ekiplerinin müşteri taleplerine daha uygun ölçeklendirme yapmalarına da olanak tanıyor.. Böylece yeni uygulamaların pazara daha hızlı sokulma hedefi de gerçekleştirilebiliyor.”

Red Hat OpenShift Konteyner Platformu 3.3’ün yeni özellikleri şöyle:

Geliştiricilere  çeviklik sağlarken verimliliği de artırıyor
Modern BT kurumlarında geliştiriciler, daha iyi uygulamalar yapmaya ve uygulama güncellemelerinin hızlı olmasına ihtiyaç duyuyorlar. Red Hat OpenShift Konteyner Platformu, geliştirme işleminin tüm süreçlerine yeni otomasyon yetenekleri kazandırarak bu ihtiyaca cevap veriyor.Bunu, Jenkins Pipeline projesini temel alan sürekli üretim hattı ve uygulama hatlarının tümünü bir arada gösteren yeni bir geliştirici gösterge tablosu sayesinde yapıyor. Yeni eklenen özellikler arasında yazılım tanımlı network yetenekleri ve OpenShift’in entegre yönlendirme özelliği aracılığıyla uygulama yönlendirme yapılandırmalarının detaylı kontrolü ile geliştirilmiş A/B test otomasyonu da yer alıyor.

Bulut ölçeğinde kurulumlar
Buluta taşınmak, bilgi işlem platformlarında daha fazla ölçeklenebilirlik ve esneklik gerektiriyor. Bu nedenle Red Hat OpenShift Konteyner Platformu 3.3, küme başına 1.000 nod’a bilgi işlem desteği vererek kritik misyon uygulamaları yapan işletmelerin ihtiyacı olan gelişmiş platform ölçeklenebilirliğini sağlıyor. Bu platform büyük ölçekli kurulumları yalnızca yeni uygulamalar için değil, aynı zamanda mevcut hibrit bulut ortamlarda bulunan eski uygulamalar için de destekleniyor. Böylece işletmelerin inovasyondan taviz vermeden, mevcut uygulamalarını koruyabilmelerine olanak tanıyor. Buna ek olarak, Red Hat OpenShift Konteyner Platformunun içindeki Kubernetes yetenekleri, artık proaktif denetleme yaparak gereksiz kaynak tüketimi ve plansız kesintileri de önlüyor.

Kurumsal sınıf güvenlik
Linux konteyner teknolojisi kullanan işletmelerin en önemli önceliklerinden biri de güvenlik.  OpenShift, Linux işletim sisteminden konteyner platformuna ve entegre uygulama servislerine uzanan kurumsal sınıf, güvenli bir platform sunuyor. OpenShift, en çok güvenilen ve en emniyetli Kurumsal Linux platformu olan Red Hat Enterprise Linux’u ve dolayısıyla onun tüm güvenlik özelliklerini ve kesintisiz güncellemelerini içeriyor. OpenShift, Docker konteyner çalışma ortamının güvenlik özellerini genişletmek için, çok kullanıcılı ortamda güvenliği arttırılmış Linux (Security Enhanced Linux) ve  sistem yöneticilerinin Docker formatlı konteyner imajlarının erişim kontrolü ve imaj güncellemelerinin yönetimini yapabildikleri konteyner kayıt defteri gibi özellikler sunuyor. OpenShift konteyner platformu 3.3 ile konteyner kayıt defterine gelen yeni geliştirmeler, kullanıcılar, onların takınmları ve projeleri özelinde, imaj detaylarını görebilmeleri ve erişim kontrolü yapılabilmesini sağlıyor.

OpenShift ayrıca kurumsal LDAP sistemleri ile entegre Kubernetes için entegre kullanıcı otorizasyonu, rol-temelli erişim kontrolü ve konteyner işlemleri için entegre güvenlik politikaları sağlıyor. Böylece sistem yöneticileri kullanıcı erişimini, izinleri, kotaları ve konteyner imajlarını indirme ve çalıştırma erişimlerini tek bir noktadan kontrol edebiliyor.

Red Hat’in genişleyen konteyner portföyü özel bulut ve yönetilebilir genel buluta kadar çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Aynı zamanda birçok altyapıyı içine alan ve konteynerleri hizmet olarak sunan tek bir çözüm içinde, uygulama geliştirme sürecinin her yönüne destek veriyor.

Farklı altyapı ortamları arasında Red Hat OpenShift Container Local, Red Hat Container Developer Kit, Red Hat OpenShift Container Lab, OpenShift Online ve OpenShift Dedicated yer alıyor. Red Hat’in konteynerler için özel çözümleri arasında ise depolama, uygulama hizmetleri ve yönetimi ve ücretsiz geliştirici araçları var.

Ürüne nasıl ulaşılır
Red Hat OpenShift Container Platform 3.3, 27 Eylül 2016 itibariyle müşterilere ulaşabilecek. OpenShift Online ve OpenShift Dedicated platformları ise Red Hat OpenShift Konteyner Platformu 3.3’ün erişilebilir olmasının ardından kısa bir süre sonra güncellenebilecek.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir