Red Hat’ten hibrit bulut uygulamaları için yeni bir temel: JBoss EAP 7


Red Hat’in endüstri lideri uygulama platformu, mevcut ve gelecekteki geliştirme paradigmaları arasında köprü kurmayı hedefliyor. JBoss Core Services Collection ile Red Hat, geliştiricilere, genelde kurumsal bir uygulamanın bir parçası olarak kurulan ve  popüler olan pek çok yeteneğe ulaşma yetkisi veriyor.

Dünyanın lider açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat, en önde gelen açık kaynak Java EE 7 uyumlu uygulama sunucusu olan Red Hat JBoss Enterprise Application Platform 7’yi (JBoss EAP) kullanıma sundu. Red Hat ayrıca, müşterilerinin yaygın ve temel bir öneme sahip uygulama bileşenlerine erişmelerini sağlayan bir dizi teknoloji olan JBoss Core Services Collection’ı da duyurdu. JBoss EAP 7 ile Red Hat daha hafif, çok modüler ve bulut yerlisi bir platform gerektiren programlama paradigmalarına ve mimarilere geçiş yapmaya başlayan kurumların, mevcut uygulama yatırımlarını kullanmalarını ve bu yatırımlarını daha da genişletebilmelerini sağlamayı hedefliyor.

JBoss EAP 7, yaygın bir kullanıma sahip olan Java EE7 API’lerini, Red Hat’in ödüllü  entegre geliştirme ortamı (IDE) JBoss Developer Studio gibi DevOps geliştirme uygulamalarını destekleyen son teknoloji ile bir araya getiriyor. Bu teknoloji ayrıca JBoss veya Red Hat Geliştirici komünite üyeleri tarafından hiçbir ücret alınmadan kullanılabiliyor; üyeler lokal ortamlarında veya bulut üzerinde uygulamalar yapabiliyor, test edebiliyor ve kurabiliyorlar. Buna Jenkins, Arquillian, Maven ve popüler birçok web ve javascript çerçeveleri için verilen destek de dahil. Hafif yapısı ve kullanım gereksinimlerinin çok az olması, geleneksel uygulamalar veya daha modüler, mikroservis tarzı uygulamalar yapan kurumların gözünde JBoss EAP 7’yi çok yönlü bir seçenek yapıyor.

Başkan yardımcısı ve ara katman birimi genel müdürü Mike Piech konu hakkında şunları söylüyor: “Kurumlar yeni mimarilere ve programlama paradigmalarına ne zaman ve nasıl geçeceklerini seçebilmeliler. Bu özgürlük, açık kaynağın en büyük özelliğidir ve Red Hat olarak buna çok önem veriyoruz. JBoss EAP 7 ile hem kurumsal BT’nin hem de geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılıyor, günümüz ortamındaki işletmelerin işlerini yapma ve koruma gerçeklikleri ile yarının BT inovasyon fırsatları arasında köprü kurmak üzere tasarlanan, dengeli bir vizyon sunuyoruz.”

Bulut ortamlarında en iyi şekilde çalışmak üzere tasarlanan JBoss EAP 7, Red Hat Openshift ile kurulduğunda kullanıcılara konteyner teknolojileri ile gelen, yük dengeleme, esnek ölçeklendirme, sağlık denetleme avantajı ve bir konteyneri doğrudan doğruya IDE’den alıp kurabilme ve böylece geliştiricinin üretkenliğini ve deneyimini  artırma fırsatı sunuyor. Buna ek olarak JBoss EAP ve Open Shift, mimari olarak daha etkin bir DevOps ortamı yaratıyor çünkü artık birbiriyle örtüşmesi gereken özelliklere gerek kalmıyor. OpenShift üzerinde ilave bir ara katman bileşenleri kullanıldığında DevOps etkinliği daha da yoğunlaşıyor.

Core Services Collection (Ana Hizmet Koleksiyonu)

JBoss Core Services Collection, Web’de tek oturum açma (single sign-on), HTTP yük dengeleme (load balancing) ve vekil sunuculuk (proxy) gibi kurumsal uygulamalar için ortak temel yapıtaşları sağlarken uygulamaların ve hizmetlerin yeteneklerini yönetme ve denetleme (management & monitoring) olanağı da veriyor. Red Hat JBoss Middleware aboneliğinin bir parçası olarak geldiği için ilave bir ücret alınmıyor. Red Hat müşterileri eksiksiz bir online ve telefon desteğine, güncellemelere, yamalara ve her bileşen versiyonu için güvenlik onarımlarına sahip oluyor.

Halihazırda JBoss Core Services Collection içinde eksiksiz destek yetkileri alan teknolojiler arasında Red Hat JBoss Operations Network yer alıyor. Red Hat JBoss Operations Network tüm RedHat JBoss Middleware ürünleri, Apache HTTP sunucu, IIS ve iPlanet web sunucuları konektörleri, Apache Commons Jsvc ve JBoss Keylock projesini temel alan single sign-on sunucu için merkezileştirilmiş bir yönetim noktası sağlıyor.

JBoss EAP 7 çözüm ortağı ekosistemi 

Bu yıl Red Hat, 2 milyar dolar gelire sahip olan dünyanın ilk açık kaynak şirketi oldu. Bunda Red Hat’in çözüm ortağı ekosisteminin yani bağımsız yazılım sağlayıcıları, küresel ve bölgesel sistem entegratörleri ve katma değerli aracı satıcılar, orijinal malzeme üreticileri ve dağıtıcılarının da büyük payı var.

JBoss EAP 7 tanıtımı, Red Hat için yeni bir dönüm noktası anlamına geliyor. Red Hat, çözüm ortakları için ürün portföyünü daha da ileri bir noktaya getiriyor ve uygulama platformunu  hibrit bulut uygulama temeli yaparak güçlendiriyor. Ayrıca konteynerler ve mikroservis mimariler gibi yeni uygulama yaklaşımları ile geleceğe de ışık tutuyor.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir