VMware 2018 mali yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı


VMware

Gelirler geçtiğimiz yıla göre %11 artarak 1,98 milyar dolara ulaştı. Başarılı sonuçlara, VMware’in geniş ürün portföyü ve kapsamlı hizmet alanında sürdürdüğü çalışmaları sayesinde ulaşıldı.

Bulut altyapısı ve kurumsal mobilite alanının küresel lideri VMware, 2018 mali yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı:

  • Gelir miktarı 2016 yılının üçüncü çeyreğine göre %11 artarak 1,98 milyar dolara ulaştı.
  • Lisans gelirleri ise 2016 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla %14 artarak 785 milyon dolara ulaştı.
  • Çeyrek için GKGMİ (Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri) net gelir miktarı 443 milyar dolar iken seyreltilmiş hisse başına ise 1,07 dolar oldu. Bu rakam 2016 verileriyle karşılaştırıldığında 319 milyon dolar olan gelir miktarı ya da bir başka deyişle seyreltilmiş hisse başına 0,75 dolarlık değer ile %43’lük bir artış yaşadı. GKGMİ dışı net kar ise bu çeyrekte 553 milyon dolar, bir başka deyişle seyreltilmiş hisse başına 1,34 dolara ulaşıp 2016’nın 485 milyon dolarlık net gelir ve 1,14 dolarlık seyreltilmiş hisse değerinin %17 üzerine çıktı.
  • GKGMİ işletme karı üçüncü çeyrek için 465 milyon dolar oldu, bu rakam 2016’nın üçüncü çeyrek verilerine göre %22 artmış durumda. GKGMİ dışı işletme karı ise 689 milyon dolara ulaşıp 2016’yla kıyaslandığında %16’lık bir artış yakaladı.
  • İşletme nakit akımı miktarı üçüncü çeyrek için 970 milyon dolardı. Serbest nakit akımı miktarı ise 911 milyon dolardı.
  • Nakit, nakit benzerleri ve kısa vadeli yatırımlar 11,6 milyar dolar iken 3 Kasım 2017 itibariyle peşin elde edilen gelir 5,6 milyar dolar oldu.
  • Toplam gelir ile toplam peşin elde edilen gelirdeki ardışık değişim bir önceki yıla göre %21’lik bir artış yakaladı.
  • Lisans gelirleri ile peşin elde edilen lisans gelirlerindeki ardışık değişim bir önceki yıla göre %16 arttı.

VMware CEO’su Pat Gelsinger konuyla ilgili olarak “Çok güçlü bir VMworld döneminin ardından inovasyon ve müşterilerimizin karmaşık sorunlarına çözüm bulma hedefiyle yarattığımız yeni ürünlerimizi ve hizmetlerimizi tanıttığımız için çok heyecanlıyız. Üçüncü çeyrek sonuçlarımızdan fazlasıyla memnunuz. VMware olarak ana stratejimiz ürün ve hizmet portföyümüzü seçen müşterilerimize kulak vererek onların işlerini kolaylaştıracak çözümler sunmaya devam etmek.” dedi.

VMware CFO’su ve Başkan Yardımcısı Zane Rowe ise “VMware bu çeyreği çok güçlü bir şekilde geride bıraktı. Ulaştığımız rakamlar hem kurum içi hem de hibrit-bulut yazılım çözümlerinde VMware’i stratejik bir iş ortağı olarak seçen müşterilerimizin güveni yansıtıyor” diyerek üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendirdi.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir