Windows ve Linux sistemlerde swap alanı kullanımı


Database engineer, standing at an abstract designed database server environment

Swap alanı kullanımı , ram kullanımında yetersiz kalınması durumunda ek destek olarak aktif hale gelen ve harddiskinizde tanımladığınız alan kadarını yedek ram olarak kullanılmasını sağlar.

Ram ve harddisk okuma hızlarındaki büyük fark nedeni ile swap alanı raminiz kadar yüksek performans vermemektedir. Ancak raminizin yoğun kullanıldığı durumlarda crash olması yani ram boyutunuzun tamamen dolup cevap verememesi durumuna karşılık bu alanın kullanılması tavsiye edilmektedir.

Linux sunucularda swap alanı oluşturulabilmesi için birkaç komut kullanmak yeterlidir. Örneğin 256 Mb lık bir swap alanı oluşturmak için aşağıdaki komutları sırasıyla yapmak yeterlidir. Swap (Bölümünüzün boyutunu daha yüksek olarak ayarlamak istiyor iseniz  count=262144  bölümüne tanımlamak istediğiniz boyutu Kb  olarak yazmanız yeterlidir.)

dd if=/dev/zero of=/swap bs=1024 count=262144

mkswap /swap

swapon /swapfile

Bu şekilde swap alanı oluşturulmuştur. Ancak Sunucunuz restart edildiğinde açılışta bu swapın aktif olmasını istiyor iseniz  nano yada vi komutu ile /etc/fstab dosyasını düzenlemek için açıp en alt satırına  /swap swap swap defaults 0 0   kodunu eklememiz gerekmektedir.

nano  /etc/fstab  ile girip en alt satırına /swap swap swap defaults 0 0  komutunu eklememiz yeterlidir.

Bu işlemde swap alanı çalışması ile ilgili  yetkileri düzenlemeniz gerekmektedir. Swap alanınızın dosya yetkilerini aşağıdaki komutlarla düzenleyebilirsiniz :

sudo chown root:root /swap

sudo chmod 0600 /swap

Swap ın aktif olup olmadığı

free –m  ile ya da      less /proc/meminfo    komutları ile kontrol edilebilir.

Ram miktarınıza göre önerilen swap alanı boyutları aşağıdaki gibidir :

0 MB ile 256 MB arasında RAM varsa RAM boyutunun 3 katı,
256 MB ile 512 MB arasında RAM varsa RAM boyutunun 2 katı
512 MB ile 2GB arasında RAM varsa RAM boyutunun 1,5 katı
2 GB ile 16 GB arasında RAM varsa RAM boyutu kadar,
16 GB dan fazla RAM varsa 16GB swap alanı oluşturulmalıdır.

Aynı durum Windows işletim sistemlerinde de kullanılabilmektedir.  Bu özelliği Windows sunucularda kullanabilmeniz için Bilgisayarım ikonuna sağ tuş yapıp gelen sistem özellikleri penceresinden >Gelişmiş Sistem Ayarları seçeneğine girip Performans ayarlarına girip Gelişmiş sekmesine girilmesi gerekmektedir. Bu bölümde Sanal Bellek seçeneğinde default olarak “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet”  aktif gelmektedir. Kapalı ise bu bölümü kullanabilir yada kutucuğu kaldırıp kendi belirlediğiniz miktarda diskinizden sanal bellek tanımlayabilirsiniz.


0 Yorum Mevcut

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir